Życie i twórczość Karola Szymanowskiego według Didiera van Moere’a

Utworzono 05 czerwca 2013 przez admin

DidierW sobotę 25 maja b.r. gościem Galerii Roi Doré był Didier van Moere – krytyk muzyczny, wykładowca, muzykolog, przewodniczący Stowarzyszenia Presse Musicale Internationale, autor wnikliwej monografii o Karolu Szymanowskim. Interesuje go nie tylko muzyka Szymanowskiego, ale też Moniuszki, Szopena, Bartoka, Dvoraka, Berlioza, itd.  

Leszek Bernat, który poprowadził sobotnie spotkanie, stwierdził, że van Moere to humanista iście renesansowy. Poza muzyką ogarnia swoją wyobraźnią także literaturę, rzeźbę, poezję. Posiada również rozbudowaną wrażliwość na wspólnotę sztuk, na ich wzajemne przenikanie się. Jest otwarty na współczesną kreację, ale też mocno osadzony w tradycji. Regularnie odbywał podróże do Grecji, interesuje się jej kulturą, gdzie widoczne jest przenikanie się liryki i muzyki. Od wielu lat pasjonuje go również kultura polska. W 1993 r. obronił doktorat na Sorbonie: Karol Szymanowski et la France – recepcja muzyki polskiego kompozytora we Francji. Monografia Karol Szymanowski (2008), ukazała się nakładem wydawnictwa Fayard. Cała praca osadzona jest w realiach właściwych kompozytorowi. Jest to owoc drobiazgowych badań, niezwykłe źródło wiedzy. Didier van Moere sprawnie połączył walory literackie z faktami biograficznymi.

L.B.: Jak to się stało, że znalazłeś się w Polsce? 

D.v.M.: Kiedy dostałem propozycję, żeby wyjechać do Lublina, gdzie wykładałem na KUL-u, wydawało mi się, że między Szopenem a Lutosławskim i Pendereckim jest jakaś dziura w polskiej muzyce. Odwiedzając sklepy muzyczne, zauważyłem, że często pojawia się nazwisko Szymanowskiego. Kupiłem wiec płytę, później książkę, której nie potrafiłem przeczytać, ponieważ była po polsku. Z ilustracji rozszyfrowałem, że Szymanowski bywał we Francji, a jego muzykę grali wielcy pianiści (…). Zainteresowałem się tą postacią…

L.B.: Pierwotnym projektem było napisanie doktoratu, a dopiero później pojawił się pomysł napisania książki? 

D.v.M.: Tak. Przeglądając wydany przez Wydawnictwo Fayard Guide de la musique, zauważyłem kilka błędów. Napisałem więc do nich w sprawie tych nieścisłości. Odpisali, proponując mi napisanie książki o Karolu Szymanowskim. Po doktoracie więc, napisałem książkę. Musiałem nauczyć się języka polskiego, żeby czytać o Szymanowskim (śmiech) (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)   

Komentowanie zablokowane.sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART