Zmiany w brukselskim Konsulacie – program e-konsulat

Utworzono 08 lipca 2013 przez admin

belgia

Oficjalne pożegnanie Konsula Generalnego RP w Brukseli, Pana Piotra Wojtczaka, po pięcioletniej kadencji. (fot. J.I. Małachowska)

Jolanta Iwona Małachowska z Brukseli

Sprawy paszportowe, obywatelskie, wizowe, sprawy stanu cywilnego, pomoc prawna, opieka konsularna, sprawy emigracji, to zakres działań i kompetencji placówek konsularnych. Kryzys, oszczędności środków finansowych przez MSZ, spowodował likwidację – pięć lat temu – Konsulatu Generalnego w Brukseli. Powołano natomiast Wydział Konsularny Ambasady RP w Królestwie Belgii, którego kierownikiem został Konsul Generalny  Pan Piotr Wojtczak.

Zbliżające się wakacje i okres letni, to zapowiedź zawsze gorącego okresu nie tylko dla Polaków, mieszkających za granicą, ale i dla służb konsularnych. Tegoroczne kolejki klientów przed brukselskim Konsulatem, czekających na wydanie paszportu, przeobrażają się momentami w prawdziwe pole walki. Niestety, rezerwując wczasy i bilet lotniczy, nie pamiętamy zawsze o wcześniejszym wyrobieniu dokumentu, przynajmniej na 6 miesięcy przed upływem jego ważności. Sporo emocji wzbudza uzyskanie paszportu dla dziecka urodzonego za granicą. Nie wszyscy rodzice dokonali rejestracji malucha (osobiście lub za pośrednictwem konsulatu) w polskim urzędzie stanu cywilnego, co skutkuje brakiem uzyskania numeru pesel i niemożnością uzyskania paszportu biometrycznego. Aby przyspieszyć i usprawnić działania Konsulatu w Brukseli, zostanie wprowadzony od 1 sierpnia 2013 program e-konsulat, czyli „elektroniczne zapisy na wizytę”. Radca Jan Cibulla wyjaśnia: przy obecnym stanie kadrowym nie jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich klientów. Program e-konsulat funkcjonuje już od kilku lat w dużych placówkach konsularnych, m.in. w Londynie, Waszyngtonie, Paryżu. Te nowe zasady będą wprowadzone w Brukseli na okres próbny do końca roku, a od 1 stycznia 2014 będą przyjmowani wyłącznie klienci zapisani drogą elektroniczną, którzy muszą przedłożyć wydrukowane potwierdzenie daty spotkania. Oczywiście, w wyjątkowych przypadkach musimy zawsze przyjąć interesantów. Są to sytuacje losowe: wypadki, kradzieże, zagubienie dokumentów, etc.(…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

 

Komentowanie zablokowane.poniedziałek, 30 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART