Złote Lwy dla filmu „Ostatnia rodzina” o Beksińskich na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Utworzono 26 września 2016 przez Red. VP

Film „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, którego światowa premiera odbyła się na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, gdzie statuetką Złotego Lamparta w kategorii „Najlepszy aktor” uhonorowano Andrzeja Seweryna, zdobył kolejne nagrody i uznanie publiczności. Tym razem film o rodzinie Beksińskich zebrał laury na zakończonym w sobotę 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, zdobywając nie tylko główną nagrodę: Złote Lwy, ale również Nagrodę Publiczności. Ponadto, co nie jest zaskakujące, nagrody dla Najlepszych Aktorów Pierwszoplanowych przypadły Andrzejowi Sewerynowi, grającemu w filmie malarza – Zdzisława Beksińskiego i Aleksandrze Koniecznej, wcielającej się w rolę jego żony – Zofii Beksińskiej.

Festiwal Filmowy w Gdyni to najważniejsze tego typu wydarzenie poświęcone polskiej kinematografii, organizowane corocznie w Polsce. W tym roku o nagrody filmowe walczyło 16 tytułów. Srebrne Lwy zdobył film „Jestem mordercą” – thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z lat 60. i 70. i postacią słynnego „Wampira z Zagłębia”, w reżyserii Macieja Pieprzycy. Platynowe Lwy, nagrodę za całokształt twórczości przyznano reżyserowi Januszowi Majewskiemu.

Złote Lwy dla filmu „Ostatnia rodzina” i kolejne nagrody za kreacje dla wybitnych aktorów wybranych do jego obsady: Andrzeja Seweryna i Aleksandry Koniecznej, grających małżeństwo Zdzisława i Zofii Beksińskich, to dowód na to, że film o rodzinie Beksińskich to realizacja na najwyższym poziomie, zarówno ze względu na wspaniale dobraną obsadę, a także na sposób opowiedzenia (nieomalże „rekonstrukcję” ) fascynującej, a zarazem dramatycznej historii rodziny Beksińskich: Zdzisława i Zofii Beksińskich oraz ich syna Tomka (w tej roli zobaczymy Dawida Ogrodnika); z kolei w postać marszanda Piotra Dmochowskiego wciela się Andrzej Chyra. Podkreślić jeszcze należy, że „Ostatnia rodzina” to debiut filmowy 32-letniego reżysera Jana P. Matuszyńskiego.

W Polsce film wchodzi do kin 30 września br.

beksinski_plakat ptt

Plakat wystawy zbiorowej prezentującej twórczość Zdzisława Beksińskiego
w Galerii Roi Doré w Paryżu, zorganizowanej w 2015 r.

AP

Komentuj...

*środa, 8 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART