Zanim wypijemy Bordeaux

Utworzono 13 czerwca 2013 przez admin

Marta PerezMarta Perez

Lubię wiedzieć, co piję. Nie tylko o samym winie, ale i o regionie. O ludziach, którzy je produkują. Nie wiem, czy to jest wiedza przydatna. Bo zwykle doradzam tym, którzy zamawiają jedzenie, a dopiero potem pytają jakie wino do tego pasuje. Ale w przypadku Bordeaux nie da się tak po prostu powiedzieć, jaki ma aromat albo smak. Bo to jest inny przypadek, inna tożsamość. Oczywiście za sprawą samego wina- mocnego, jedwabistego i najwspanialszego na świecie. Tak mawiają fachowcy. Ta marka nie może zmylić nikogo.

Rocznie produkuje się tam ponad 6 milionów butelek. Na rozległych terenach całej Akwitanii znajduje się kilka tysięcy winnic, gdzie dominuje Cabernet, Merlot i Petit Verdot, ale nie te nazwy królują na etykietach – najważniejsza jest grupa klasyfikacji chateaux.

Od 1855 roku, kiedy ustanowiono w Medoc system klasyfikacji win, to wykaz markowych gatunków pochodzących z właściwego chateaux ma największe znaczenie. Margaux, Canon, Monbrison, Lalande, Barton, Rotschild, Roteboeuf, St. Emilion, Pessac, Graves, Medoc – oto kilka wybranych miejsc, z których wino uważa się za najwyborniejsze i co za tym idzie – najdroższe.

Ehh no właśnie, najdroższe. Ale w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Nie da się tego odmienić. To jak jaguar wśród samochodów. Wiemy czym jeździmy.

Wina z Bordeaux eksportuje się do Anglii. To tradycja. Henryk II Plantagenet ożenił się z Eleonorą Akwitańską i od tamtej pory z atlantyckich portów Francji zaczęły ciągnąć pokaźne transporty win. Nawet wielkie wojny nie przeszkodziły w smakowaniu Bordeaux nad Tamizą, gdzie wyborny Cabernet ochrzczony został Klaretem. Anglików spotkać można zresztą nie tylko w chateaux po obu stronach Garonny. Zwykle zjeżdżają tłumnie na długie wybrzeże, gdzie wspaniałe zatoki, urok najlepszych alkoholi, ostrygi i morskie ślimaki, czynią to miejsce idealnym do spędzania wakacji.

Bordeaux to miasto bardzo eleganckie. Tam podkreśla się różnicę z Paryżem. Cóż, perła Akwitanii trzykrotnie była… stolicą całej Francji (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)   

 

Komentowanie zablokowane.niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART