Z Vectora Polonii nr 91-92: NA ZDROWIE! Prawdziwy wypoczynek – tekst Katarzyny Nowak-Choux

Utworzono 17 lipca 2014 przez Luiza

 Wakacje! Wyczekane, wytęsknione i wymarzone w końcu nadeszły. Dzieci opuściły szkolne mury, studenci pozaliczali egzaminy, a w biurach i w porannym metrze też jakoś luźniej. Zmęczeni i zabiegani odliczamy dni do urlopu i zastanawiamy się, jak najlepiej wykorzystać wolne dni. Z jednej strony, każdy chciałby wyrwać się choć na chwilę z codziennej rutyny, coś zobaczyć lub po prostu polenić się nad wodą. Niestety jest także ta druga strona, o wiele mniej przyjemna: koszta! Mam tu na myśli zarówno finanse, jak i obciążenia psychologiczne, na przykład związane z ogromnymi nadziejami i ryzykiem zawodu. 

O kryzysie nie możemy już nawet słuchać, lecz także bez niego wielu rodzin nie stać na wakacyjny wyjazd. Na szczęście są różne sposoby, by wykorzystać wolne dni bez nadwyrężania budżetu. W ciepłe, letnie dni i wieczory organizowane są w miastach różne atrakcje, tak dla dzieci, jak i dorosłych. Kino na świeżym powietrzu, koncerty, konkursy – oferta jest szeroka.

Lato to także świetna okazja, by wprowadzić pozytywne zmiany do naszego stylu życia. Warzywa i owoce są teraz nie tylko pełne smaku, lecz także tańsze. Poranna wyprawa na targ, poznawanie i wybieranie produktów, a potem wspólne przygotowywanie pysznego, zdrowego posiłku – ten pozornie banalny plan dnia może sprawić wielką radość dzieciakom. Dodatkowym plusem będzie zaszczepianie w nich zdrowych nawyków żywieniowych.

Odpowiednia dieta odgrywa ogromnie ważną rolę w życiu młodszych i starszych. Do pełnego sukcesu brakuje nam jeszcze ruchu. Tutaj także lato przychodzi nam z pomocą. Piesze wędrówki, jazda na rowerze, gra w ping ponga lub piłkę nożną, by wymienić tylko te najprostsze dyscypliny, to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli pod swoją opieką mamy grupę dzieci, możemy pokusić się o przygotowanie gry terenowej lub podchodów.

Przykłady te pokazują, że nawet za niewielkie pieniądze możemy spędzić miło czas. Dla dzieci wielką przyjemnością jest przebywanie z rodzicami i wspólne aktywności, nawet te banalne, jak gotowanie czy jazda na rowerach. Takie proste chwile potrzebne są do budowania więzi i okazywania uczuć. Często brakuje ich w codziennej, zabieganej rzeczywistości. Co ciekawe, na nadmiar czasu nie narzekają także dzieci. Ich grafiki są równie napięte co te, należące do ich rodziców. Dlatego w wakacje warto odpuścić „zadaniowe” podejście i po prostu cieszyć się wspólnymi chwilami.

Takie swobodniejsze spojrzenie na rzeczywistość przyda się nie tylko przy spędzaniu czasu z dziećmi. Z pewnością lepiej skorzystamy z urlopu, jeśli pozwolimy sobie na rozluźnienie. Czy przypominanie o wypoczynku w trakcie wakacji wydaje się banałem? Być może, lecz sprawa wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

W potoku mijającego czasu kilka dat zdaje się nam „magicznymi”. Takimi szczególnymi momentami są na przykład nasze urodziny, różne rocznice, Boże Narodzenie. Oczywiście, obiektywnie rzecz biorąc, nie ma niczego „magicznego” w tych dniach. Możemy obudzić się z bólem głowy, pokłócić z mężem, czy dać się okraść. Dzień jak co dzień! Jednak w naszym subiektywnym odczuciu daty te łączą się z ogromem emocji, nadziei, wspomnień i marzeń, tak że rzeczywiście stają się wyjątkowe. Wakacje również wpisują się w te szczególne chwile. Wyczekiwane i planowane, wypatrywane przez długie miesiące i traktowane jako nagroda za całoroczny wysiłek – no cóż, nie dziwne, że oczekiwania są mocno wygórowane!

Oczywiście nie ma nic złego w cieszeniu się urodzinami czy wyjazdem na urlop (jestem pierwsza do świętowania z nawet najbłahszych powodów – życie trzeba w końcu celebrować). Jednak pokładanie zbyt wielkich nadziei i oczekiwanie „idealnego” wyjazdu prawie na pewno doprowadzi do rozczarowania. Po prostu rzeczywistość nie zdoła sprostać marzeniom, a my zamiast cieszyć się odpoczynkiem będziemy roztrząsać niedociągnięcia.

Jak zatem uniknąć rozczarowania i zwiększyć szansę na udany urlop? Jak w wielu (wszystkich?) sytuacjach życiowych, zadajmy sobie pytanie, co jest naprawdę ważne, a co stanowi jedynie dodatek. Jeśli spędzamy czas z rodziną lub przyjaciółmi, to właśnie te wspólne chwile powinny być kluczowe. W końcu możemy spokojnie porozmawiać czy pograć w karty, nadrobić zaległości z ostatnich tygodni. Nie warto tracić czasu na kłótnie o szczegóły czy marudzenie na obsługę hotelową.

Jeśli jednak czujemy, że zbyt często skupiamy się na innych, a to, czego nam potrzeba, to chwila tylko dla siebie, nie obwiniajmy się za to uczucie. Odpocznijmy i zrelaksujmy się na samotnym spacerze lub z książką. Wygospodarowanie trochę czasu dla siebie nie jest egoizmem, ponieważ inni też na tym skorzystają. Odstresowani i wypoczęci będziemy lepszymi i sympatyczniejszymi kompanami.

Wyjazdy na wakacje często rozczarowują, ponieważ pokładamy w nich zbyt dużo nadziei, a to, co dostajemy naprawdę, to masa problemów. I nie chodzi tutaj o zagubione walizki, które przez lata sprawdzą się w roli anegdotki, „jak to przez tydzień praliśmy co wieczór nasz jedyny zestaw odzieżowy”. Raczej fakt, że najbliższe osoby spędzają ze sobą 24 godziny na dobę i okazuje się, że nie przestają się kłócić. Urlop może być świetnym momentem, by odnaleźć się jako para, lecz nie rozwiąże wszystkich problemów. Dlatego o relacje z najbliższymi trzeba dbać na bieżąco, a wakacyjny wyjazd potraktować jako ekstra bonus, gdy możemy zbierać owoce całorocznej pracy.

Podsumowując, cieszmy się wakacjami za mniejsze lub większe pieniądze, korzystajmy z darów natury i pięknej pogody, pielęgnujmy więzi z bliskimi, zrewidujmy swoje wygórowane oczekiwania, a przeciwności losu traktujmy jako bazę do brylowania w towarzystwie na jesieni. To chyba nie za dużo?

Życzę Wszystkim udanych wakacji!

Katarzyna Nowak-Choux, psycholog

Komentowanie zablokowane.czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART