Z Vectora Polonii nr 88: Mundial bez Polaków, ale z polskimi akcentami

Utworzono 12 czerwca 2014 przez Luiza

camernews-footballNajbliższe tygodnie staną pod znakiem futbolu. 12 czerwca rozpoczął się Mundial – największe święto piłki nożnej i najpopularniejsza impreza sportowa świata. Do 13 lipca zmagania na brazylijskich boiskach będą śledzić miliony kibiców na całym świecie. 

Polska reprezentacja narodowa niestety nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata. Można jednak znaleźć polskie akcenty wśród grających w Brazylii reprezentacji innych krajów, co zapewne nie zmniejszy zawodu polskich kibiców, ale być może urozmaici obserwowanie piłkarskich potyczek.

I tak, w niektórych zespołach grają piłkarze polskiego pochodzenia. Najbardziej znani są Miroslav Klose urodzony w Opolu i Lukas Podolski z Gliwic – zawodnicy kadry Niemiec. O ile pierwszy odcina się od swego pochodzenia, unika wywiadów w języku polskim, to Podolski prezentuje całkiem odmienną postawę. Piłkarz, który zachował podwójne obywatelstwo, nie tylko chętnie opowiada o swoich polskich korzeniach i odwiedza rodzinę na Śląsku. Zaangażował się również w działalność charytatywną: założył fundację pomagającą dzieciom w Niemczech i w Polsce, o czym można było przeczytać w „Vectorze Polonii” nr 76.

We francuskiej kadrze znalazł się mający polskie pochodzenie Laurent Koscielny, obrońca grający obecnie w Arsenalu Londyn. Phil Jagielka, którego dziadkowie pochodzili z Polski na Mundialu wzmocni 11-stkę angielską.

Francja, w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach zmierzy się z Hondurasem. Właśnie w tej ekipie znalazło się kilku piłkarzy, których łączymy z Polską, jednak nie poprzez pochodzenie, ale to, że grali w polskich klubach: napastnik Carlo Costly w latach 2007-09 reprezentował barwy GKS Bełchatów, a Osman Chavez znany jest z występów w Wiśle Kraków. W tym samym krakowskim klubie grał zawodnik Kostaryki Junior Diaz, zdobywając z nim trzykrotnie mistrzostwo Polski.

Wśród powołanych do kadry narodowej Hondurasu jest też Oscar Boniek Garcia. Jego ojciec, był tak zakochany w umiejętnościach piłkarskich Zbigniewa Bońka, że postanowił swojemu synowi nadać na drugie imię właśnie Boniek.

Nawet w drużynie gospodarzy znajdziemy występującego na pozycji pomocnika Paulinho, który rozegrał kilkanaście meczów w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego. Podobno odszedł, bo był za słaby…

oprac. A.G. na podst. www.przegladsportowy.pl, www.ekstraklasa.net

fot. camernews.com

Komentowanie zablokowane.środa, 22 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART