Z Vectora Polonii nr 85: D-Day – polska bitwa o Francję i loty na kibica

Utworzono 06 czerwca 2014 przez Luiza

d dayTym wszystkim, których odwaga pozwoliła rozświetlić ciemności.

Taki napis znajduje się na pomniku na plaży Omaha Beach, będącej 70 lat temu, w dniu 6 czerwca, miejscem inwazji wojsk alianckich, których podstawę stanowiły siły amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie.

Operacja Overlord rozpoczyna się w godzinach porannych. Na normandzkich plażach ląduje 7 dywizji piechoty, wspomaganych przez pododdziały pancerne i jednostki sił specjalnych oraz dwie brygady komandosów. Po kilku dniach na francuskim brzegu jest już 300 tysięcy żołnierzy, a 18 czerwca staje na piasku ten milionowy. Nie ma jednak wśród nich Polaków, w związku z czym uważa się, iż nie jest to polski dzień. Takie przynajmniej panuje przekonanie, które jest bardzo niesprawiedliwe, bo to właśnie dzięki polskiemu lotnictwu i marynarce – otwarcie II–go frontu w Europie Zachodniej było możliwe.

W słynnym débarquement w Normandii uczestniczy 11 dywizjonów polskich – 8 myśliwskich i 3 bombowe, których zadaniem jest eskortowanie aliantów, osłona i wsparcie inwazji z powietrza, a także rozpoznanie. Generał Kazimierz Sosnkowski, naczelny wódz w trakcie udzielonego wywiadu, tak mówi o uczestnictwie polskiego lotnictwa: Udział nasz na razie ogranicza się do lotnictwa i marynarki… Jedno z polskich skrzydeł myśliwskich zestrzeliło w pierwszym dniu inwazji największą ilość samolotów… Podczas działań inwazyjnych Polacy, do chwili mego wyjazdu z Londynu (25 czerwca 1944 r.), zestrzelili ogółem na pewno 38 samolotów niemieckich… Cieszę się, że w tym ogólnym sukcesie Polacy mają swoje miejsce – skromne, ale wypracowane uczciwie

Szerokim echem w prasie odbija się spektakularny wyczyn dywizjonu 305, który niszczy w okolicach Nancy zapasy niemieckiego paliwa (około 13 milionów litrów). Mówi się, że Polacy wygrali bitwę o Francję.

Radość z inwazji wśród Polaków w kraju i na emigracji jest ogromna. W tej drugiej grupie entuzjazm jest tak wielki, że modne stają się loty na kibica. Po latach wojennych cierpień i upokorzeń, wola ujrzenia klęski Niemców jest tak duża, że tworzą się kolejki chętnych, by dołączać do załóg lotów bojowych, chociaż kary dla niesubordynowanych oficerów nie są małe.

fot. A.Stenka

fot. A.Stenka

6 czerwca 1944 r. to także wielki dzień dla Polskiej Marynarki Wojennej i handlowej. W operacji Neptun biorą udział ORP Dragon, ORP Krakowiak, ORP Ślązak, które wspierają oddziały desantowe, a także ORP Błyskawica i ORP Piorun, osłaniające inwazję przed kontratakiem niemieckim. Także statki handlowe uczestniczą w działaniach wojsk sprzymierzonych. MS Batory i MS Sobieski transportują żołnierzy, SS Poznań – broń i sprzęt,

SS Modlin stanowi falochron, a pozostałe: SS Kmicic, SS Kordecki, SS Chorzów, SS Narew, SS Wilno, SS Katowice, SS Kraków stanowią flotę transportową.

Szczególnie tragiczne są losy Dragona. Krążownik z 1917 roku (Brytyjczycy pożyczają stary okręt, argumentując decyzję brakiem doświadczenia Polaków) zostaje storpedowany w okolicach Caen, ginie 37 marynarzy, 14 zostaje rannych, okręt zostaje odholowany i zatopiony jako falochron.

Przypominając D-day, nie można nie wspomnieć o tych żołnierzach wojsk sprzymierzonych, którzy byli potomkami polskich emigrantów. Na cmentarzu amerykańskim przy plaży Omaha na wielu nagrobkach odnajdujemy swojsko brzmiące nazwiska, podobnie zresztą na cmentarzach brytyjskich i kanadyjskich.

Warto też powiedzieć o roli, jaką odegrali Polacy, wcieleni do Wehrmachtu, którzy w tych dniach znaleźli się po stronie nieprzyjaciela. W miarę możliwości w czasie walk o Normandię, starali się sabotować działania Niemców, a jak się nadarzała okazja – zdezerterować lub pójść do niewoli i wstąpić do polskiego wojska.

Mimo iż 6 czerwca 1944 r. Polacy nie brali bezpośrednio udziału w lądowaniu, to jednak ich wkład w zwycięstwo aliantów pozwala nam powiedzieć, że D-day to także polski dzień, a polska flaga zajmuje słuszne miejsce na normandzkiej plaży.

Aleksandra Stenka

Komentowanie zablokowane.środa, 29 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART