Z Vectora Polonii nr 74: wywiad z Panią Agnieszką Kucińską – Konsul Generalną – Kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu

Utworzono 14 marca 2014 przez Luiza

 

SONY DSCLubię spotkania z osobami, które są ambasadorami sprawy polskiej. Spotykanie się z nimi, rozmawianie z nimi, obserwowanie ich działań sprawia mi przyjemność.

 

Julita Lech: Funkcję Kierownika Wydziału Konsularnego w Paryżu pełni Pani od niedawna. Jak się Pani pracuje?

 

Agnieszka Kucińska: Minął rok odkąd pracuję na tym stanowisku. Pierwszy rok jest czasem na rozpoznanie terenu, na orientację w środowisku, w wydarzeniach. Muszę powiedzieć, że pracuje mi się bardzo dobrze, mam zgrany zespół, który mnie wspiera. Przyjęcie mnie w kręgach polonijnych było bardzo pozytywne, co też ułatwia codzienną pracę.

 

Czym różni się ta praca od poprzedniej?

 

Zanim przyjechałam do Paryża, pracowałam w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Konsularnym, byłam naczelnikiem Wydziału Ameryk, Afryki, Azji i Australii. To był zupełnie inny obszar obowiązków. Czas mojej dwuletniej pracy na tym stanowisku przypadł akurat na polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, na Arabską Wiosnę i różne inne kryzysy, takie jak Fukushima w Japonii, czy też upadki polskich biur podróży i związane z tym konsekwencje dla polskich turystów na całym świecie. Był to więc czas bardzo intensywny, czas pracy na najwyższych obrotach, pod ogromną presją, ale bardzo interesujący.

 

Praca na placówce generalnie różni się od pracy w centrali w Polsce, w MSZ, ponieważ wymaga większej dyspozycyjności czasowej. Jest bardzo wiele spotkań, uroczystości, które odbywają się poza godzinami pracy i w dni wolne od pracy, w różnych regionach Francji, w których staramy się uczestniczyć. Wiąże się to z obowiązkiem reprezentacji Polski.

 

Pracowała Pani też w Hiszpanii?

 

Tak, to był mój pierwszy wyjazd na placówkę po pięciu latach pracy w centrali. Praca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych łączy się z wyjazdami na placówki, i to była moja pierwsza misja.

 

Jak wspomina Pani ten czas spędzony w Hiszpanii?

 

Wspominam go bardzo dobrze. To była moja pierwsza placówka, więc było to swojego rodzaju rzucenie na głęboką wodę. Przez cztery lata pracowałam w działce opieki konsularnej. Jest to działka trudna i delikatna, związana z opieką nad osobami aresztowanymi, bezdomnymi, chorymi, w trudnej sytuacji bytowej, które uległy wypadkom losowym, takim jak np. wypadki komunikacyjne.

 

Później przez rok pełniłam funkcję kierownika Wydziału Konsularnego w Madrycie.

 

Czy francuska Polonia różni się od hiszpańskiej? Jeśli tak, to czym?

 

Polonia francuska jest przede wszystkim liczniejsza od hiszpańskiej. Już przez sam ten fakt jest inaczej zorganizowana. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że we Francji są bardziej rozbudowane struktury działalności polonijnej – funkcjonuje np. więcej stowarzyszeń polonijnych i szkół niż w Hiszpanii.

 

Jest Pani bardzo młodą osobą, a posiada już Pani ogromne doświadczenie.

 

Doświadczenie zdobywa się pracą. Każda praca, każda pełniona funkcja uczy czegoś innego. W dalszym ciągu się uczę, stale zdobywam nową wiedzę. Pracę w MSZ zaczęłam jako tłumacz, byłam przez rok tłumaczem z języka angielskiego prof. Władysława Bartoszewskiego, ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych. Później zostałam w Ministerstwie i pracowałam w różnych departamentach, sprawując różne funkcje. W 2005 roku wyjechałam na placówkę do Hiszpanii, następnie wróciłam do Polski, a teraz jestem we Francji.

 

 

W jaki sposób udało się Pani objąć to stanowisko we Francji?

 

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbywają się rotacje pracowników, którzy są wysyłani na misje dyplomatyczne. Taka misja z reguły trwa cztery lata, chociaż możliwe jest jej przedłużenie. Każdego roku istnieje możliwość zgłoszenia się na placówkę. Zgłosiłam się na placówkę do Francji i zostałam tu skierowana. Miałam to szczęście, że przydzielono mi placówkę, którą sobie wybrałam, czyli właśnie Ambasadę RP w Paryżu…

 

Cały wywiad przeprowadzony przez Julitę Lech można przeczytać w Vectorze Polonii nr 74, do którego lektury serdecznie zapraszamy: http://www.vectorpolonii.com/sklep/vp-nr-74-16-03-2014/

 

Komentowanie zablokowane.poniedziałek, 30 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART