Z Vectora Polonii nr 73: Kwiatek dla Ewy, czyli czy potrzebujemy Dnia Kobiet?

Utworzono 07 marca 2014 przez Luiza

Dzien_Kobiet_PRLMimo że Dzień Kobiet przedstawiany jest obecnie jako socjalistyczny dzień dobroci dla kobiet, obdarowywanych w zakładach pracy rajstopami i przywiędłym goździkiem lub tulipanem, to według statystyk koło 90 % kobiet nadal lubi to święto i nie ma nic przeciwko okazjonalnym kwiatkom czy prezentom. Oczywiście króluje argument, że to komercjalizacja, że kobiety należy szanować codziennie, a nie od święta, ale wygłaszany jest często przez tych, dla których wysiłkiem jest zakup symbolicznego „wiechcia” nawet raz w roku, a za równie komercyjnie należałoby uznać Walentynki, imieniny czy nawet Boże Narodzenie…

Większość z nas zna pewnie historię o strajku amerykańskich kobiet w dniu 8 marca 1908 r., domagających się godnych warunków pracy i prawa wyborczego, co zostało skwapliwie zawłaszczone przez propagandę leninowską, i Dzień Kobiet wrósł na trwałe w pejzaż obozu krajów bloku wschodniego. Jednakże oprócz nich także Szwajcaria, Austria, Niemcy, Dania obchodziły to święto i dopiero wybuch I wojny światowej przerwał ten zwyczaj.

Jest jednak i inna, znacznie starsza tradycja, nawiązująca do Matronali, obchodzonych w starożytnym Rzymie – święcie płodności, bóstw żeńskich, które przypominały współczesny 8 marca – mąż obdarowywał żonę prezentem, a świętowały także niewolnice i prostytutki, co zdecydowanie przemawia za tym, że było to święto kobiety, a nie matki. Miało to miejsce 1 marca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA jak wygląda to dziś na świecie i w Polsce?

Obecnie jest to oficjalne święto w Albanii, Armenii, Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkinie Faso, Chinach, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Kamerunie, na Ukrainie, w Rumunii, Rosji, Serbii, Wietnamie, Zambii, Włoszech, na Kubie, no i oczywiście w Polsce.

I tak np. w Rosji jest to dzień wolny od pracy, a panie otrzymują gałązkę akacji srebrzystej.  W Portugalii i Rumunii kobiety świętują we własnym gronie, i to dość hucznie. Podobnie we Włoszech, tam zresztą przypomina się o święcie tydzień wcześniej, na plakatach, ulotkach i – co ciekawe – panie obdarowane kwiatami, solidarnie obdarowują się też nimi między sobą.

Na Białorusi w 2011 roku, Dzień Kobiet trwał cztery dni – zaczął się w piątek 4 marca. W zakładach pracy kobiety otrzymywały czekoladki i kwiaty, czasem premie, a milicjanci z drogówki zatrzymywali samochody, by wręczyć kwiaty i złożyć życzenia.

Francuzi nie świętują Dnia Kobiet, jednak w 2011 roku z okazji tego święta, telewizja France2, zrealizowała reality show „Tydzień bez kobiet”, pokazujące mężczyzn opuszczonych na krótko przez połowice, którzy skonfrontowani z nowymi obowiązkami niekoniecznie sobie radzą.

Warto jednak wiedzieć, że mimo iż „święto rajstop czy goździka” bywa dla nas powodem do ironicznego uśmiechu, to 8 marca pozostaje nadal w  wielu krajach pretekstem do upomnienia się o prawa kobiet. I tak w 2007 roku, święto to zostało zakazane w Iranie, 100 osób zostało pobitych, wiele kobiet aresztowanych. W Izraelu jeszcze kilkanaście lat temu kobiety nie mogły świętować, a dziś zakłady kosmetyczne i sklepy jubilerskie ofiarowują im w tym dniu specjalną zniżkę.

A w Polsce? Mimo że w 1993 roku premier Hanna Suchocka zniosła obchody dnia kobiet, (zapominając widocznie, że jej kariera polityczna jest owocem emancypacji kobiet), to spora część płci żeńskiej nie zapomina o tym święcie. Młode kobiety w dużych miastach, często wraz z wspierającymi ich partnerami uczestniczą w Manifach, a poza nielicznymi wyjątkami każda się ucieszy z kwiatka. I tym optymistycznym akcentem kończąc, składam wszystkim Paniom najlepsze życzenia.

Tekst Aleksandry Stenki z Vectora Polonii nr 73, do lektury którego serdecznie zachęcamy: http://www.vectorpolonii.com/sklep/vp-nr-73-09-03-2014/

 

Komentowanie zablokowane.sobota, 24 sierpnia, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART