Z Vectora Polonii nr 66: tekst Anny Rudek Śmiechowskiej „Bilety, bilety, bilety”

Utworzono 15 stycznia 2014 przez Luiza

04Nadchodzący Nowy Rok to świetny czas na rewolucję. Niech w kalendarzu znajdzie się miejsce, a w planach czas na pocieszenie oka dokonaniami artystów. W prezencie ofiarujmy sobie bilet na wystawę, do kina czy teatru. Udajmy się tam, gdzie się dzieje!

Kreska w Katowicach

Na ścianach Muzeum Śląskiego zaprezentowano 100 plakatów. Wszystkie podpisane przez wybitnego polskiego artystę, Waldemara Świerzego. Urodzony w Katowicach twórca poświęcił swoje życie pracom graficznym. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli „Polskiej Szkoły Plakatu”. Stworzył ponad 1800 projektów plakatów, a także okładki płyt i książek. Był autorem cyklu „Wielcy ludzie jazzu”, czy kultowego wizerunku Jimmiego Hendrixa i wielu innych, znanych dzieł. Jego prace charakteryzowała specyficzna kreska, tendencje do wykorzystywania malarstwa, wrażliwość na kolor. Korzystał ze zdobyczy pop-artu, secesji czy sztuki ludowej. „(…) W swej twórczości niczego nie fałszował. Co najwyżej dodawał trochę osobistego ciepła, którego miał tyle w sobie dla innych” – napisał o twórcy Jacek Marczyński. Na katowickiej ekspozycji zobaczyć można m.in. plakat z 1955 r., stworzony do filmu  „Czerwona oberża”, czy ten z 1957 r. do „Bulwaru zachodzącego słońca” oraz kilka portretów wybitnych przedstawicieli polskiej śmietanki artystycznej, w tym Sławomira Mrożka, Tadeusza Grabowskiego i wielu innych. Pokaz trwać będzie do 2 lutego 2014 r.

Pokojowe rozwiązania

W Museum of Contemporary Art  w Sydney pokazywana jest wystawa prac Yoko Ono. Nosi ona tytuł „Wojna się skończyła! (jeśli chcesz): Yoko Ono”, który jest cytatem z kampanii, przeprowadzonej przez artystkę wraz z Johnem Lennonem w 1969 r. Na samej ekspozycji można zobaczyć przekrój twórczości Yoko Ono (od lat 60 po współczesność), w tym: rzeźby, instalacje, filmy, spektakle i teksty. Wystawa ciekawa, a hasło niestety wciąż aktualne…

Cały tekst Anny Rudek-Śmiechowskiej znajduje się w Vectorze Polonii nr 66, do którego lektury serdecznie zachęcamy.

Fotografia: Eksponaty z Muzeum Zabawek w Figueres, fot. ARS

Komentowanie zablokowane.piątek, 10 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART