Z Vectora Polonii nr 59: Roman Polański na Festiwalu Kinopolska w Paryżu

Utworzono 28 listopada 2013 przez Luiza

DSC00214Najlepszy sposób na to, żeby się wypowiedzieć – to film

W zeszłym tygodniu odbył się w Paryżu festiwal filmu polskiego – Kinopolska. Z roku na rok cieszy się on coraz większym powodzeniem, przyciągając wielu miłośników kina. Głównym celem organizatorów jest przypominanie wielkich dzieł polskiej kinematografii, ale także prezentowanie najnowszych tych mniej znanych. To już szósta edycja festiwalu, której organizatorem jest Instytut Polski w Paryżu. Roman Polański był w tym roku gościem honorowym. Widzowie obejrzeli 6 filmów jego autorstwa. Reżyser wybrał również 6 obrazów z kinematografii polskiej, które zaznaczyły się, jego zdaniem, w historii filmu polskiego.

Wszystko rozpoczęło się we wtorek, 19 listopada. Tego samego dnia na Sorbonie, odbyła się konferencja poświęcona tematowi dzieciństwa podczas wojny w twórczości Henryka Grynberga, Louis Malle’a i Romana Polańskiego. W dyskusji wzięli udział: Leszek Kolankiewicz, Agnieszka Grudzińska, Alain Kleinberger i Tadeusz Lubelski. Zakończyła się ona rozmową z reżyserem Pianisty, który pojawił się w budynku przy rue de la Sorbonne, aby opowiedzieć o swoim dzieciństwie i porozmawiać z uczestnikami konferencji. Spotkanie prowadził Alexandre Tylski z American University of Paris, autor książek o kinie, w tym pięciu o Polańskim. Jest on przewodniczącym jury tegorocznego festiwalu Kinopolska.

Z Sorbony reżyser pojechał prosto do Kina Le Balzac, gdzie czekali na nieo organizatorzy Festiwalu wraz z setkami kinomanów. Wieczór zainaugurowali dyrektor Kina Le Balzac – Jean-Jacques Schpoliansky oraz dyrektorka Instytutu Polskiego – Joanna Karasek. Natomiast Marzena Moskal, odpowiedzialna za sekcję kinematografii w IP w Paryżu, podała listę filmów prezentowanych podczas Festiwalu, a także podziękowała wszystkim osobom związanym z jego organizacją. Kiedy na scenie pojawił się Roman Polański, powiedział: Będę mówił krótko, bo najlepszy sposób na to, żeby się wypowiedzieć, to film. Najważniejsze jest to, co zobaczycie na ekranie. Miałem 28 lat, kiedy kręciłem ten film (tego wieczoru widzowie mogli objrzeć Nóż w wodzie, red.VP). Mam nadzieję, że wybaczycie błędy jakie popełniłem…

Cały tekst Anny Garnys i Julity Lech przeczytacie Państwo w Vectorze Polonii nr 59, do lektury którego serdecznie zapraszamy. 

http://www.vectorpolonii.com/sklep/vp-nr-59-01-12-2013/

 

 

 

 

 

 

Komentuj...

*czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART