Z Vectora Polonii nr 52: Człowiek multimedialny – Jan Sawka

Utworzono 08 października 2013 przez Luiza

 

Zdjęcia pracy Jana Sawki dzięki uprzejmości Gallery Aferro

Zdjęcia pracy Jana Sawki dzięki uprzejmości Gallery Aferro

Duże okno w studiu pełnym stołów. Za jednym z nich siedzi uzbrojony w okulary i pędzel wybitny polski wszechartysta – Jan Sawka. Ilustrator, malarz, scenograf, eseista, ale i twórca wielkich aranżacji multimedialnych… Rozpoznawany na całym nieomal świecie. Zmarł rok temu. Jesienno-zimową porą w Newark w USA, zorganizowane zostały: wystawa oraz dodatkowe inicjatywy poświęcone twórczości i osobie artysty.

Człowiek niezwykły

Jan Sawka, ze względu na liczne umiejętności i zainteresowania, nazywany był „artystą renesansowym”. Lista dokonań jakie miał na koncie jest niezwykle długa. Nie ogranicza się ona jedynie do indywidualnych wystaw, pokazów w ważnych miejscach, czy światowych kolekcji. Można również znaleźć na niej wiele symboli uznania, w postaci nagród i wyróżnień.

Artysta ukończył architekturę na Politechnice Wrocławskiej oraz malarstwo i grafikę na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Tworzył: plakaty, okładki płyt, książki, obrazy, scenografie, projekty architektoniczne, pokazy multimedialne, happeningi, sztuki teatralne, pisał eseje.

Cały tekst  Anny Rudek –  Śmiechowskiej znajdziecie Państwo w 52 numerze Vectora Polonii, do lektury którego serdecznie zapraszamy. 

Vector Polonii nr 52 do kupienia pod adresem: http://vectorpolonii.com/sklep/vp_nr_52/ 

Komentowanie zablokowane.sobota, 23 luty, 2019

 • Pogoda w Paryżu


  13°C
  Słonecznie

  Dzisiaj:
  16°C / 1°C
   
  nieponwtośroczwpią
  15°17°18°18°15°15°
 • Kurs walut

 • Newsletter Vector Polonii

 • Partner: ASSOCIATION YOT-ART