Z Vectora Polonii nr 51: Pożegnanie Mistrza Krzysztofa

Utworzono 01 października 2013 przez Luiza

Obrazek

Piątkowy wieczór, wyjątkowo kapryśna pogoda, ale z sali bankietowej dawnego budynku Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli wydobywają się dźwięki muzyki i szmery rozmów zaproszonych gości. Panie dzierżą w dłoniach naręcza kwiatów, a panowie ściskają stosowne torebki, dbając, by się nie uroniła z nich ani jedna kropelka.

Zgrabne postacie mkną po pięknej posadzce, donosząc półmiski, tace pełne zakąsek i wonnych dań. Głosy zachwytu przerywają konwersację. Na stole pojawia się złoty paw w przybraniu łososiowo–cytrynowym. Zastawa iście królewska, przygotowana przez naszego Mistrza.

Napięcie rośnie.Wodzimy oczami za bohaterem dzisiejszego wieczoru, który – tym razem – w cywilnym stroju, przemieszcza się gibko między gośćmi a aromatycznymi potrawami. Mistrz Krzysztof Zadrożny opuszcza placówkę w Brukseli, po ośmiu latach pełnienia kucharskiej służby misji dyplomatycznej w Ambasadzie RP.

Dzisiaj przyjaciele, współpracownicy, rodzina – żona Anna i syn Maciek –  są blisko Krzysztofa. Wśród gości odnajduję znane i szanowane postaci w belgijskim środowisku polonijnym: Jolantę Ratajczak i jej męża Ronny Rutsa – założycieli chóru w Antwerpii, doktora Waldemara Fijałkowskiego z małżonką Małgorzatą Mickiewicz – skrzypaczką, dziennikarza, publicystę, wieloletniego korespondenta telewizyjnego w Brukseli – Marka Orzechowskiego z żoną Elżbietą, przedstawicieli organizacji i przedsiębiorców polonijnych, a także dyrektorów Biur Regionalnych, pracowników unijnych i konsulatu. Nie zawiedli także ci najznamienitsi. Ten pożegnalny wieczór Mistrza Krzysztofa zaszczycili swoją obecnością: Ambasador RP w Brukseli – Pan Artur Harazim, Ambasador tytularny Stałego Przedstawicielstwa RP – Pan Jerzy Drożdż, Kierownik Wydziału Konsularnego – Pan Piotr Adamiuk, kierownik Wydziału WPHI Ambasady RP – Pan Krzysztof Turowski.

Ceremonię czas zacząć. Mistrz Krzysztof w nietypowej dla siebie roli, z mikrofonem w ręku, wspomina lata swojej kucharskiej służby w placówkach w Waszyngtonie, Paryżu i Brukseli, i przyznaje się, że dla niego najtrudniejszym momentem jest zawsze moment rozstania – rozstania się z przyjaciółmi…

Cały tekst  Jolanty Iwony Małachowskiej znajdziecie Państwo w 51 numerze Vectora Polonii, do lektury którego serdecznie zapraszamy. 

Vector Polonii nr 51 do kupienia pod adresem: http://vectorpolonii.com/sklep/vp-nr-51-06-10-2013/

 

 

 

Komentowanie zablokowane.poniedziałek, 27 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART