Wystawa „BEKSIŃSKI – In hoc signo vinces” w Galerii Roi Doré w Paryżu

Utworzono 10 listopada 2017 przez Red. VP

Galeria Roi Doré ma zaszczyt zaprosić na wystawę „BEKSIŃSKI – In hoc signo vinces”.
Wernisaż w sobotę 2 grudnia 2017 o godz. 18.00 / Wystawa od 5 grudnia 2017 do 8 lutego 2018.

Dwa lata po wystawie „Zdzisław Beksiński i inni artyści z kolekcji prywatnej”, która odbyła się w Galerii Roi Dore na przełomie 2015 i 2016 r., mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wystawę w całości poświęconą twórczości Beksińskiego (1929-2005).

Wystawa „Beksiński – In hoc signo vinces” prezentuje 13 obrazów (a także rysunki oraz fotografie) artysty, pochodzących z kolekcji prywatnej. To wydarzenie jest dla wszystkich miłośników sztuki Beksińskiego niezwykłą okazją, gdyż prezentowane tu prace olejne były do tej pory pokazywane tylko raz publicznie, ponad 30 lat temu i pozostają zazwyczaj niedostępne dla publiczności. „Beksiński – In hoc signo vinces” jest pierwszym etapem serii wystaw, które zaprezentują prace artysty we Francji (Salon « Dessin et peinture à l’eau », Grand Palais, Paryż, 2018) i w Polsce (Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa 2018).

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 r. w Sanoku, zmarł tragicznie w 2005 r. w Warszawie. Był malarzem, fotografikiem, rysownikiem i rzeźbiarzem, w którego twórczości, zabarwionej surrealizmem, dominuje charakter oniryczny i fantastyczny. Beksiński rozpoczął swoją karierę artystyczną w latach 50-tych od fotografii, następnie zaś zwrócił się w stronę rysunku. Malarstwo olejne pojawiło się dosyć późno w twórczości Beksińskiego – artysta zaprezentował publicznie obrazy zrealizowane tą techniką po raz pierwszy w 1970 r. – ale szybko stało się ono jego prawdziwą wizytówką.

Dzieła te przywołują najczęściej fantastyczny świat: dziwne i opustoszałe pejzaże, zmumifikowane istoty – ludzkie lub hybrydy – czasami w stanie rozkładu bądź przypominające szkielety. Jednocześnie Beksiński rysował i malował zarówno krajobrazy jak i postaci z ogromną precyzją i poczuciem detalu. Choć jego dzieła mogą wydawać się na pierwszy rzut oka niepokojące i makabryczne, po pewnym czasie widz zaczyna koncentrować się na transcendentnej piękności obrazów Beksińskiego. Jak zauważył T. Nyczek: Obrazy Beksińskiego, kiedy widzi się je nieustannie i żyje w ich obecności, wyzbywają się swojego aspektu zewnętrznego, a jednocześnie spojrzenie odbiorcy się sublimuje, wnika dalej i głębiej (Tadeusz Nyczek, „Wstęp” w: Beksinski. Photographies, dessins, sculptures, peintures, Anna et Piotr Dmochowski, API, Corée, 1991).

Galerie Roi Doré
6, rue Sainte Anastase • 75003 Paris
Tél: + 33 1 42 78 54 42 • galerie@roidore.com • www.roidore.com • www.art-maniac.pro
WSTĘP WOLNY

Komentuj...

*wtorek, 26 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART