Wystawa WITOLDA URBANOWICZA „RECTO/ VERSO” w Galerii Roi Doré w Paryżu

Utworzono 26 stycznia 2017 przez Red. VP

Galeria Roi Doré zaprasza na wystawę WITOLD URBANOWICZ – RECTO/VERSO.
Wernisaż w czwartek 9 lutego o godz. 18.00.
Wystawa potrwa od 10 lutego do 11 marca 2017 roku.

W sobotę 11 lutego br., Galeria zaprasza na spotkanie z ks. Janem Sochoniem, autorem tomu wierszy „Półmrok” wydanego nakładem Éditions yot-art (2016), które poprowadzi Cezary Dobies.

Witold Urbanowicz (pseud. Vito Vandost) jest postacią niezwykłą – jako pallotyn i artysta samouk łączy z powodzeniem karierę malarza i rzeźbiarza z głęboką wiarą i służbą Bogu. Wystawa „Recto/Verso” ukazuje różne, czasami antynomiczne – w każdym razie pozornie – oblicza tego artysty o bogatej wyobraźni, którego źródła natchnienia są równie zróżnicowane jak jego sztuka. Czerpie on swoje inspiracje z jednej strony z krajobrazów rodzinnych Suwałk, które ukształtowały jego wrażliwość, z drugiej zaś ze swoich licznych doświadczeń, w tym spotkań z wielkimi postaciami świata polityki i sztuki, które spotykał jako dyrektor pallotyńskiego wydawnictwa Éditions du Dialogue.

Owa dwoistość jest wszechobecna w twórczości Urbanowicza, w której sceny o tematyce religijnej sąsiadują z pejzażami, portretami, aktami, scenami erotycznymi czy rodzajowymi. Jednakże w każdej z tych kategorii, artysta wydobywa istotę rzeczy, łącząc jednocześnie elementy na pozór sprzeczne: siła gestu nie przeczy jego lekkości, dynamika kompozycji – otrzymana dzięki kontrastom kolorystycznym bądź kresce szybkiej, ale precyzyjnej – nie unicestwia spokoju i harmonii charakteryzujących dzieła Urbanowicza. Ta postawa „recto verso” artysty jest także oczywista w jego sposobie traktowania tematu i medium: z jednej strony artysta nie koncentruje się na wiernym odtworzeniu rzeczywistości, mimo iż jest ona obecna, a nawet kluczowa w jego dziełach, z drugiej zaś eksperymentuje z materiałami – jego dzieła są najczęściej zrealizowane farbą akrylową lub pastelami na różnych materiałach, w zależności od tego co artysta posiada akurat pod ręką: płótno, kawałek papieru, kartonu czy plastiku, a nawet kamień – te eksperymenty nie są jednak istotą jego sztuki.

„W pejzażach ulotnej natury, w twarzach i ciałach buduje świat marzeń, przeżyć, złożoność ludzkiego « ja ». Plastyka jest jego drugą naturą, której oddaje się bez zakłamań, jest samokształtowaniem się twórczym w rozterkach mijającego czasu. Ta próba pogłębienia siebie, dążenia do mistrzostwa zmusza do zadumy i wzrusza. Świadczy o jego potrzebach ducha”. (Paweł Jocz, 1997).

GALERIE ROI DORÉ
6, rue Sainte Anastase – 75003 Paris
Tél: + 33 1 42 78 54 42
galerie@roidore.com
www.roidore.com
wtorek-piątek 12.00-19.00, sobota 13.00-20.00
WSTĘP WOLNY

Komentuj...

*niedziela, 31 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART