Wystawa MICHAŁ BATORY – RETROSPEKTYWA w Galerii „Zamek” w Reszlu

Utworzono 26 lipca 2016 przez Red. VP

Michal Batory - zaproszenie Reszel 2016Galeria „Zamek” w Reszlu, wydawnictwo Drzewo Babel oraz Galeria Roi Doré zapraszają na wystawę MICHAŁ BATORY – RETROSPEKTYWA, której wernisaż odbędzie się 30 lipca 2016 r. o godz. 18.00 w Galerii „Zamek” w Reszlu.

 

Urodzony w 1959 r. w Łodzi Michał Batory znany jest polskiej i francuskiej publiczności dzięki swym licznym, tak bardzo już rozpoznawalnym plakatom i realizacjom graficznym.

W 1987 r., po studiach na wydziale grafiki (ze specjalnością plakat) w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, artysta wyjechał do Francji, gdzie początkowo pracował w agencjach graficznych, później zaś (od 1994 r.) – jako twórca niezależny, współpracujący z największymi instytucjami i przedsiębiorstwami w Polsce i we Francji. Twórca koncentruje się przede wszystkim na świecie kultury, ilustrując literaturę, wydarzenia muzyczne, teatralne czy taneczne.

Batory tworzy plakaty, okładki, ilustracje, a także całe linie graficzne dla instytucji takich jak Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline, Teatr Polski w Poznaniu, Opera Wrocławska, Opera Nova w Bydgoszczy, Centrum Georges Pompidou, Ircam, Cité des Sciences et de l’Industrie, Biblioteka Narodowa Francji, Radio France, wydawnictwa Larousse, Belin czy Drzewo Babel. Jego plakaty, rozpoznawalne przez publiczność ze względu na ich specyficzny, nieraz zaskakujący język graficzny, charakteryzują się swoistą poezją, przesiąkniętą duchem surrealizmu.

Artysta jest obecnie jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym globie. W 2011 roku miała m.in. miejsce jego retrospektywna wystawa w Musée des Arts Décoratifs w Luwrze, gdzie „przeniesiona” i odtworzona została paryska pracownia grafika, wraz z obiektami, które często sam stworzył i które posłużyły do wykonania plakatu, co pozwoliło widzom wejść w świat artysty i poznać krok po kroku jego proces twórczy, od pomysłu po jego graficzną realizację. Równolegle w owym czasie paryska Galeria Roi Doré zorganizowała wystawę zatytułowaną „Obrazy bez tytułów”, na której zaprezentowała 32 obrazy autorstwa Michała Batorego zanim stały się one plakatami sensu stricto, a zatem pozbawione wszelkiej typografii, logotypów czy informacji, co sprawiało, że postrzegane były jako obiekty sztuki współczesnej, eksponujac w ten sposób w pierwszym rzędzie rolę artysty, owego „rzemieślnika plakatu i twórcy obrazów, a także oferując widzom szersze spectrum ich odbioru.

W Polsce artysta współpracuje z wydawnictwem Drzewo Babel, a współpraca ta trwa już 20 lat. Zaprojektowane przez niego okładki do książek wydanych nakładem Drzewa Babel, w szczególności kultowe już okładki publikacji Paula Coelho, na stałe wyryły się w pamięci czytelników. Od 4 lat Batory jest również kuratorem Galerii Plenerowej – wystawy plakatów na płocie Łazienek Królewskich w Warszawie, a ponadto zaprojektowal nowe logo Łazienek.

Wystawa MICHAŁ BATORY – RETROSPEKTYWA w Galerii „Zamek” w Reszlu zaprezentuje 150 plakatów artysty, zaprojektowanych dla francuskich i polskich teatrów czy instytucji kulturalnych, a także okładki do książek wydawnictwa Drzewo Babel, ktore współpracowało przy organizacji wystawy.
Wystawa potrwa do 17 października 2016 roku.

 

Galeria „Zamek” w Reszlu
Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
ul. Podzamcze 3, 11-440 Reszel
tel. +48 89 751 18 00
http://muzeum.olsztyn.pl/4408,Michal-Batory-Retrospektywa.html

Wystawa czasowa: 30 lipca – 17 października 2016 roku
Kurator wystawy: Diana Stajszczak
Współorganizator wystawy: Wydawnictwo Drzewo Babel
Patronat medialny: Gazeta Olsztyńska, TVP Olsztyn, Artysta i Sztuka, artinfo.pl, Gmina Reszel
Pomoc przy organizacji wystawy: Galeria Roi Doré, Paryż

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART