Wystawa „Ludwig van. Mit Beethovena” i rzeźba Pawła Jocza w Filharmonii Paryskiej

Utworzono 23 listopada 2016 przez Red. VP

W Filharmonii Paryskiej do 29 stycznia 2017 r. obejrzeć można wystawę „Ludwig van. Le mythe Beethoven”, poświęconą wybitnemu niemieckiemu kompozytorowi, a zarazem jednej z najważniejszych postaci europejskiej i światowej muzyki. Koncentrując się oczywiście na twórczości i życiu Beethovena, wystawa ma na celu ukazanie jak bardzo „mit” kompozytora – od jego śmierci w 1827 roku po czasy współczesne – jest żywy i powraca w sferze artystycznej, a także politycznej, społecznej czy religijnej. Mit ten wykracza poza wszelkie gatunki artystyczne, pokonując kulturowe czy geograficzne granice i stając się jednocześnie znakiem tradycji, nieustannie i wciąż na nowo podejmowanym przez kolejne epoki.

Beethoven, uznany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów, inspirował wielu artystów, od Edwarda Burne-Jonesa, Gustava Klimta czy Antoine’a Bourdelle’a po Michaela Haneke czy Stanleya Kubricka. Zainspirował także, między innymi, polskiego artystę Pawła Jocza, którego wspaniałą rzeźbę z brązu przedstawiającą kompozytora również podziwiać można na wystawie w Filharmonii Paryskiej.

jocz-w-filharmonii-paryskiej

Paweł Jocz urodził się w 1943 r. w Wilnie, zmarł 21 października 2008 r. w swojej pracowni w Boulogne-Billancourt. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 1970 r. definitywnie zamieszkał we Francji. W centrum sztuki Jocza zawsze pozostawał człowiek. Człowiek współczesny – jak sam mówił – naznaczony w swoim życiu wszystkimi śladami naszej epoki. Jego pierwsza zagraniczna wystawa odbyła się w 1967 r. w Szwecji, następnie jego prace prezentowane były w wielu innych krajach Europy. Wśród rzeźb Jocza dedykowanych wybitnym kompozytorom i muzykom, oprócz Beethovena wymienić można także Artura Rubinsteina czy Aleksandra Tansmana. Jego monumentalne rzeźby-pomniki znajdują się ponadto w przestrzeniach publicznych: Solidarność ludów (w Wielsbeke w Belgii), Elewacja i Chmura poety (w Boulogne-Billancourt). Rzeźba Beethovena Pawła Jocza wspaniale wpisuje się w kadr wystawy o kompozytorze zorganizowanej przez Filharmonię Paryską.

Kuratorzy wystawy: Marie-Pauline Martin, Colin Lemoine
Scenografia: Atelier Maciej Fiszer
Grafika: Krzysztof Sukiennik
„Ludwig van. Le mythe Beethoven”
Cité de la musique – Philharmonie de Paris
221, avenue Jean-Jaurès
75019 Paris
Metro: Porte de Pantin
Informacje: http://philharmoniedeparis.fr/fr/exposition-ludwig-van-le-mythe-beethoven/accueil

Komentuj...

*sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART