Wystawa Justyny Tuhy w Galerii Roi Doré w Paryżu

Utworzono 05 marca 2017 przez Red. VP

Galeria Roi Doré zaprasza na wystawę JUSTYNA TUHA – MONOTYPIE.
Wernisaż w czwartek 16 marca o godz. 18.00.
Wystawa potrwa od 16 marca do 15 kwietnia 2017 r.

Wystawa prezentuje prace Justyny TUHY z lat 2013-2017. Artystka urodziła się w 1956 roku w Katowicach, od 1986 r. mieszka i pracuje w Niemczech (obecnie w Düsseldorfie).

Justyna TUHA jest malarką wypowiadającą się w stylistyce niefiguratywnej, jednak pozostaje ona ściśle związana z rzeczywistością. Jej ulubioną techniką jest monotypia graficzna, pozwalająca na uzyskanie tylko jednej odbitki i znajdująca się poniekąd na pograniczu odbitki sensu stricto i oryginału. Pozwala ona artystce tworzyć złożone kompozycje, w których linia nie jest już elementem dekoracyjnym, lecz strukturalnym, tworząc zarazem rytm kompozycji. Ponadto, TUHA sprawnie posługuje się kolorem, czasem wydającym się być faktorem drugorzędnym w stosunku do linii – ale nadal odgrywającym ważną rolę konstrukcyjną – innym razem zajmującym znaczne powierzchnie, przypominając twórczość artystów Colorfield painting. Posługując się tymi dwoma elementami, jak również ze względu na właściwości techniki monotypii, która wprowadza element przypadku w proces artystyczny, TUHA tworzy prace, które stają się odrębnymi światami; zadziwiającymi i złożonymi strukturami, w których dyscyplina formy ulega dekonstrukcji pod wpływem spontanicznego gestu.

Jednakże, choć forma i technika – którymi TUHA posługuje się z wirtuozerią – są podstawą w jej twórczości, artystka wciąż pozostaje ściśle związana z rzeczywistością, znajdując inspirację w poezji współczesnego świata. Wykorzystując nowoczesne symbole, kody i logotypy, przywołuje ona w swych pracach motywy noszące ślady codziennego życia, poddając tym samym pod rozwagę wizualne przyzwyczajenia współczesnego człowieka, atakowanego ze wszystkich stron przez różnego rodzaju bodźce optyczne. W swoich monotypiach, często tworzonych seriami, artystka zabiera nas w graficzną, poetyczną i zarazem symboliczną podróż, w której linia stanowi punkt wyjścia.

GALERIE ROI DORÉ
6, rue Sainte Anastase – 75003 Paris
Tél: + 33 1 42 78 54 42
galerie@roidore.com
www.roidore.com
wtorek-piątek 12.00-19.00, sobota 13.00-20.00
WSTĘP WOLNY

Komentuj...

*sobota, 30 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART