Wystawa Gabrieli Morawetz w Paryżu

Utworzono 31 października 2016 przez Red. VP

Zapraszamy na wystawę Gabrieli Morawetz pt. „Chambre d'(a)pesanteur” [„Pokój (nie)ważkości”] w Galerii Thessa Herold w 3. dzielnicy Paryża.

morawetz

Wernisaż – w obecności artystki – odbędzie się w sobotę 5 listopada od godz. 16.00 do 20.00, wystawa potrwa do 17 grudnia 2016 r. Na okoliczność wystawy wydano katalog z tekstem Laury Serani, biografią artyski oraz reprodukcjami prezentowanych prac. Część dzieł z serii „Chambre d'(a)pesanteur” Galeria Thessa Herold zaprezentuje ponadto w ramach słynnego paryskiego salonu fotograficznego PARIS PHOTO (10-13 listopada br., stand B40, Grand Palais).

Gabriela Morawetz urodziła się w 1952 roku w Rzeszowie. Dzieciństwo i młodość spędziła w Krakowie, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa w pracowni Jerzego Nowosielskiego i grafiki pod kierunkiem Stanisława Wejmana. W latach 1975-1983 mieszkała w Wenezueli. Od 1983 roku mieszka i pracuje w Paryżu.

W swojej twórczości Morawetz uprawiała różne rodzaje sztuki, od rysunku pastelami, przez fotografię i rzeźbę, aż po malarstwo olejne, jednak począwszy od 1990 r. zajmuje się prawie wyłącznie fotografią, której tajniki miała okazję poznać jeszcze w atelier swojego dziadka-fotografa. Eksperymentując nieustannie w zakresie owego medium, stworzyła specyficzny styl, którego podstawą jest niezwykłe zestawienie różnorodnych technik, częściowo autorskich. Jej prace przesiąknięte są swego rodzaju magią i oniryzmem, gdzie rzeczywistość miesza się z sennymi marami i staje iluzją. Na temat swojej twórczości sama Morawetz mówi w ten sposób: „Szukam swego rodzaju wizualnej perfekcji, ale paradoksalnie, ta wewnętrzna wizja ukazana jest za pomocą efektu optycznego rozmazania… Zawsze byłam zafascynowana ukrytą częścią rzeczywistości. Tak więc staram się zakwestionować uczucie równowagi, które tak bardzo staramy się zachować…”

Gabriela Morawetz prezentuje swoje fotografie nie tylko w Europie (Francja, Polska), ale także na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Chicago, Miami) czy w Azji (Chiny, Japonia). W 2006 r. Muzeum Sztuki Współczesnej w Wenezueli zorganizowało dużą retrospektywę prac artystki. Morawetz zaprezentowała swoje dzieła również w Galerii Roi Doré w Paryżu, biorąc udział w wystawie „Le réel enchanté”, zorganizowanej w ramach prestiżowego Miesiąca Fotografii w 2012 roku.

Galeria Thessa Herold
7, rue de Thorigny
75003 Paris
wtorek-sobota: 11.00-13.15, 14.00-18.45
www.thessa-herold.com

Komentuj...

*niedziela, 31 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART