Wystawa „Apollinaire, le regard du poète” w Musée de l’Orangerie

Utworzono 12 lipca 2016 przez Red. VP

Apollinaire-ChagallJeszcze tylko do 18 lipca w paryskim Musée de l’Orangerie oglądać można wystawę „Apollinaire, le regard du poète” czyli „Apollinaire, spojrzenie poety”.

Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki – syn polskiej arystokratki Angeliki Kostrowickiej herbu Wąż – uznawany jest za jednego z największych poetów francuskich XX wieku. Do historii przeszła jednak nie tylko jego nowatorska twórczość, ale także rola, jaką odegrał w paryskim i międzynarodowym środowisku awangardy artystycznej z początku XX wieku. Zaprzyjaźniony z najważniejszymi artystami tego okresu, od Matissa i Picassa, po Delaunay czy de Chirico, Apollinaire był uprzywilejowanym świadkiem rodzenia się nowych koncepcji i nurtów artystycznych, a zarazem do pewnego stopnia ich współtwórcą, inspirującym swoich przyjaciół artystów i ubierającym w słowa ich plastyczne poszukiwania. Poeta, który krytyką zaczął się zajmować w 1902, odegrał więc nieocenioną rolę w historii sztuki, stając się niejako ojcem chrzestnym orfizmu, a także do pewnego stopnia futuryzmu czy łuczyzmu. Apollinaire był również jednym z pierwszych krytyków, którzy dostrzegli geniusz Braque’a i Picassa, głosząc wszem i wobec – wbrew opiniom większości krytyków i publiczności – pochwały kubizmu.

Wystawa podzielona jest na sekcje tematyczne, prezentujące zarówno kontekst artystyczny epoki, relacje Apollinaire’a z współczesnymi mu twórcami, jak i jego własną poezję i krytykę. Kolejne działy – Apollinaire: un homme (et son) époque, Le regard en liberté, „Méditations esthétiques”, Apollinaire et Picasso, „L’Horloge de demain”, Apollinaire et Paul Guillaume – obrazują więc doskonale niezwykle znaczącą rolę, jaką poeta odegrał w sztuce XX wieku.

Musée de l’Orangerie
Jardin de Tuileries (côté Seine)
75001 Paris

Czynne w godz. 9.00-18.00 od środy do poniedziałku (nieczynne we wtorki).
14 lipca czynne po południu.

Plakat wystawy © Musées d’Orsay et de l’Orangerie


Redakcja portalu Vectora Polonii gorąco poleca!

Magdalena Sawczuk

Komentuj...

*wtorek, 26 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART