Wkrótce uroczystości związane z zakończeniem prac konserwacyjnych pomnika króla Władysława Jagiełły w Central Parku, podczas których odkryto medalion z postacią św. Klary z Asyżu

Utworzono 15 października 2016 przez Red. VP

jagiello-1Pomnik Króla Władysława Jagiełły, zwany również Pomnikiem Grunwaldzkim, stoi w nowojorskim Central Parku od 1945 roku. W połowie sierpnia br,. w czasie prac renowacyjnych, które trwać miały do połowy października br., dokonano niesłychanego odkrycia: wewnątrz posągu, przedstawiającego króla na koniu, znaleziono medalion z brązu z postacią św. Klary z Asyżu oraz metalowy pilnik. Obiekty te odkryto sprawdzając stan wnętrza pomnika, a według ekspertów pozostawił je tam najprawdopodobniej rzeźbiarz lub osoby, które pomagały mu wykonać odlew posągu we Włoszech, prawdopodobnie we Florencji, w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku.

Monument, wykonany w brązie przez rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego (1879-1947), znajduje się na uczęszczanej trasie spacerowej Central Parku, w pobliżu Stawu Żółwiowego. Przedstawia króla Jagiełłę na koniu z dwoma skrzyżowanymi mieczami, i jest to jeden z najokazalszych i największych pomników nowojorskiego Central Parku. Rzeźbę odlano z brązu na podstawie gipsowego modelu. Ustawiona jest na czterometrowym cokole, wraz z którym liczy 7-8 metrów. Napis na cokole pomnika (w języku angielskim) brzmi: *KING * JAGIELLO * Wladyslaw Jagiello – King of Poland – Grand Duke of Lithuania – 1386-1434 Founder of a Free Union of the Peoples of East Central Europe – Victor Over the Teutonic Aggressors at Grunwald July 15 – 1410. Na bokach cokołu widnieje duży, widoczny z daleka napis POLAND. Pomysł jego podarowania Polsce przez Polonię amerykańską sięga 1910 r. – w 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Niestety wybuch I wojny światowej plany te zniweczył. Starania ponownie podjęto w 1937 r., gdy miał ozdobić pawilon Światowej Wystawy w Nowym Jorku w 1939 roku. Jednak II wojna światowa unicestwiła kolejne plany. Ostatecznie statuę przekazał miastu Nowy Jork Komitet Pomnika Króla Jagiełły (1945 r.). Latem 2010 roku, Polonia amerykańska zorganizowała obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem w Central Parku: pod pomnikiem Jagiełły ustawiła się warta honorowa w strojach z XV wieku, a z Polski sprowadzono na tę okoliczność kopię „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, która przez kilka godzin stała obok posągu Króla w nowojorskim parku.

jagiello-4 jagiello-3

Obecnie Pomnik Grunwaldzki w Central Parku to „punkt zborny” amerykańskiej Polonii z okolic Nowego Jorku. U stóp polskiego króla Jagiełły na koniu gromadzą się liczne rzesze Polaków, m.in. po tradycyjnej, popularnej i barwnej, corocznej Paradzie Wielkanocnej (Easter Parade), zwanej także Paradą Kapeluszy, gdyż towarzyszy jej barwny Festiwal Kapeluszy na 5. alei na Manhattanie.

W tym roku, współpracująca z władzami miasta organizacja Central Park Conservancy postanowiła poddać renowacji ten zabytek, gdyż ząb czasu nadgryzł go nieco, odbierając mu dawny blask. W trakcie prac konserwatorskich, które rozpoczęto w czerwcu br., w podbrzuszu konia, na którym zasiada polski król wycięto otwór, w celu usunięcia skorodowanych elementów połączenia między granitową podstawą a ustawionym na niej monumentem i oczyszczenia wnętrza z rdzy. Wtedy właśnie znaleziono oba obiekty. Medalion z brązu, mierzący około 25 x 9 cm przedstawia najprawdopodobniej św. Klarę (Chiara d’Assisi, ur. w Asyżu jako Chiara Scifi, ok. 1193-1253) – zakonnicę powiązaną ze św. Franciszkiem z Asyżu, z którym założyła Zakon Świętej Klary (Ordo Sanctae Clarae – OSC), nazywany potocznie zakonem klarysek.

Sami konserwatorzy byli zaskoczeni tym znaleziskiem. Po wykonaniu odpowiedniej dokumentacji, raportu i zdjęć, ostatecznie postanowiono znalezione obiekty z powrotem umieścić we wnętrzu pomnika.

Prace renowacyjne mają się zakończyć jesienią tego roku. Oficjalne uroczystości odsłonięcia monumentu pod patronatem senator Anny Marii Anders przewidziane są na 29 i 30 października br. Towarzyszyć mają im także także uroczystości organizowane przez polski Konsulat w Nowym Jorku. W celu organizacji uroczystości w Central Parku konieczne było uzyskanie zgody z NYC Parks Department, nad czym wcześniej pracowano.

jagiello jagiello-6 jagiello-5 jagiello-2

Jak informuje Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku – współorganizator i gospodarz sympozjum – uroczystości związane z zakończeniem prac konserwacyjnych organizowane są przez społeczny komitet – King Jagiełło Monument Working Group. W składzie komitetu znajdują się: Instytut Piłsudskiego, Polonia Technica, Polsko-Amerykański Kongres (Oddział LI), Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, prof. dr. Krzysztof Wodiczko z ASP w Warszawie i Uniwersytetu Harvarda oraz Krystyna Piórkowska.

Celem obchodów jest zapoznanie społeczeństwa anglojęzycznego z osiągnięciami polskiej sztuki, historii, jak i w kwestii konserwacji. Obchody uroczystości związanych z zakończeniem prac konserwacyjnych będą miały formę sympozjum, które odbędzie się w salonach Konsulatu oraz wydarzeń społeczno-kulturalnych w Central Parku. Sympozjum będzie okazją do poznania historii pomnika króla Władysława Jagiełły. Prelegentami będą specjaliści w danych dziedzinach, m.in. najbardziej znany amerykański specjalista od polskiego Art Deco, prof. dr Krzysztof Wodiczko oraz konserwator odpowiedzialny za prace renowacji pomnika Króla Jagiełły.

Więcej informacji o uroczystościach związanych z zakończeniem prac konserwacyjnych pomnika króla Jagiełły w Central Parku znaleźć można na stronie: http://kingjagiello.blogspot.fr/.

AP, fot.: MS

Źródła: PAP,
http://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-zaskakujace-odkrycie-w-central-parku-znaleziono-medalion-z-p,nId,2252004,
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Komentuj...

*wtorek, 26 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART