Wisła w Orleanie, czyli Polska na Festiwalu Loary

Utworzono 29 września 2015 przez Agnieszka Zaleska

Szkuta Czerska fot. Agnieszka ZaleskaZakończył się Festiwal Loary 2015, jeden z największych w Europie zlotów tradycyjnych łodzi. Polska wraz z rzeką Wisłą pełniły rolę gości honorowych. Na zwiedzających, których liczba wyniosła 650 tysięcy, czekał bogaty program, prezentujący kulturę rzeczną. Stoisko reprezentacyjne Polski nad Loarą, zostało zbudowane w oparciu o model XV-wiecznej Szkuty Czerskiej – statku wiślanego, odkrytego przez archeologów w Czersku.

W dniach 23-27 września 2015 roku do Orleanu przybyło 234 łodzi, w tym 10 polskich, 700 marynarzy, 450 artystów oraz ponad stu wystawców. Polscy flisacy zabrali do Orleanu również popiersie swego patrona króla Kazimierza Wielkiego, autorstwa Tomasza Pałki z Krakowa. Rzeźba mierząca 5 metrów wysokości i 4 metry szerokości stała się w Orleanie symbolem wszystkich flisaków.

Szkuta Czerska cieszyła się ogromną popularnością. Podczas bezpłatnych warsztatów dzieci miały szansę zapoznać się z historią 500-letniej łodzi; mogły też wykonać papierowy model łodzi. Warsztaty artystyczne na polskim stoisku zostały zorganizowane przez Fundację Rok Rzeki Wisły przy współpracy z Redakcją Vectora Polonii i Stefanem Romeckim, polskim kierowcą wyścigowym oraz designerem.

Udział Polski we francuskim wydarzeniu był kontynuacją przygotowań do Roku Rzeki Wisły w 2017. Szczegółowa relacja wraz z fotoreportażem z Festiwalu Loary zostanie przedstawiona w listopadowym Vectorze Polonii nr 11/2015.

Red. VP

Fot. A.Z.

Komentuj...

*sobota, 30 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART