Warszawa: Wykłady o kulturze, języku, tradycjach i historii Bułgarii

Utworzono 29 października 2013 przez Luiza

29 października 2013 (wtorek) o godz. 18.00 w Bułgarskim Instytucie Kultury (Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa) odbędzie się wykład w ramach cyklu „Wykłady o kulturze, języku, tradycjach i historii Bułgarii.” Główne zagadnienia wykładu: strategie utrwalania pozycji pisarzy bułgarskich w Bułgarii po roku 1990, Nagrody literackie w Bułgarii po roku 1990, Bułgarska literatura i kino bułgarskie.

Zmiany w społeczeństwie bułgarskim po roku 1990 dotyczą również sfery literatury i jej cech charakterystycznych. Zniknęły zcentralizowane wydawanie i dystrybucja książek oraz zideologizowane radio i telewizyjne edycje literackie w bułgarskiej przestrzeni publicznej. Powstały nowe czasopisma i gazety literackie oraz nowe możliwości literatury w obrębie kultury popularnej. Pod koniec lat 90. w czasopismach dla młodzieży pojawili się autorzy, którzy rozpowszechniali nie tylko wartości amerykańskiej literatury lat 60., ale również wprowadzili po raz pierwszy literaturę cyberpunku. Niektórzy z nich to Martin Karbowski, Kalin Terzyjski i Janko Stanoew. Nagrody literackie, które się utrwaliły po roku 1990 to „Helikon” „Vik” i „Hermes”. Kino bułgarskie również znalazło się w nowej sytuacji. Przykłady udanych projektów to filmy „Zift”, Misja Londyn”, „Szklana rzeka” oraz seriale telewizyjne „Sąsiad angielski” i „Drzewo życia”. Literatura zaczęła pełnić funkcję również popularyzatorską i znajduje swoje miejsce również w gatunkach telewizyjnych typu Talk-show oraz w serwisach społecznościowych jak Facebook. Przedstawicielami nowych nurtów literackich to: Luben Dilow – syn, Wania Szterewa, Mona Czoban, Iwo Syromahow, Ludmila Filipowa i inni.

 

Wykładowca: Jordan Eftimow ukończył bułgarystykę na Uniwersytecie im. Św. Klemensa z Ochrydy w Sofii. Obronił pracę doktorską w zakresie historii literatury. Jest bułgarskim poetą i krytykiem literackim. W chwili obecnej wykłada teorię literatury na Nowym Uniwersytecie Bułgarskim w Błagojewgradzie.

 

W 1993 roku wydał swój pierwszy zbiór wierszy „Metafizyka metafizyk” i został laureatem nagrody z prestiżowego konkursu poetyckiego Wiosna Południowa. Do 2013 roku opublikował wiele wierszy, utworów prozy, kilka rozpraw naukowych i popularyzatorskich. Jest aktywny na polu dziennikarstwa i krytyki literackiej, pisze dla najbardziej prestiżowych wydań w Bułgarii m.in. „Gazeta literacka”, „Teraz”, „Egoista”, „Kapitał”. J. Eftimow jest redaktorem naczelnym czasopisma „Księgarnia”. Zainicjował Kawiarnię Literacką – Helikon. To najpopularniejsze forum radiowe i telewizyjne z ambitnym celem przedstawiania literatury.

 

Bułgarski literaturoznawca działa również w dziedzinie artystycznej. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych był członkiem grupy artystycznej Limbourg Brothers i wziął udział w festiwalach Sofia Underground 2 i Sofia Underground 3, poświęconych współczesnej bułgarskiej awangardzie literackiej.

Informacja ze strony www.bikpolska.pl

 

Komentowanie zablokowane.wtorek, 28 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART