Warszawa: W wieku 81 lat zmarła polska pisarka, autorka najpoczytniejszych powieści kryminalnych – Joanna Chmielewska

Utworzono 07 października 2013 przez Luiza

7 października w Warszawie, w wieku 81 lat, zmarła Joanna Chmielewska, znakomita polska pisarka, autorka bestsellerowych powieści kryminalnych,

Powieści Chmielewskiej pełne są zagmatwanych wątków sensacyjnych. Charakteryzuje je również  groteska, doskonały humor – widoczny zarówno przy budowie postaci jak i w opisach sytuacji, w których znajdują się bohaterowie, wątki kryminalne, na których oparta jest cała fabuła, nieoczekiwane zwroty akcji.  Oprócz doskonałych kryminałów Chmielewska pisała również książki dla dzieci, poradniki, była również autorką słuchowisk. Debiutowała w roku 1958 na łamach czasopisma „Kultura i Życie”, współpracowała z „Kulturą i Sztuką”, pierwszą powieść sensacyjną „Klin” wydała w 1964 roku.
Do najpopularniejszych z kilkudziesięciu wydanych przez Chmielewską powieści należą: „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, „Krokodyl z kraju Karoliny”, „Lesio. Powieść, nie da się ukryć satyryczna”, „Romans wszech czasów”, „Nawiedzony dom”, „Całe zdanie nieboszczyka”.
Śmierć Chmielewskiej to niepowetowana strata zarówno dla świata literackiego jak i dla milionów czytelników jej powieści.

Komentowanie zablokowane.poniedziałek, 25 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART