Warszawa: Szczyt Noblistów

Utworzono 21 października 2013 przez Luiza

Solidarność dla pokoju. Czas działać – to hasło tegorocznego Szczytu Noblistów, który rozpoczął się 21 października 2013 r. w Warszawie. Spotkanie przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla.

Przez trzy dni będą się odbywać dwie sesje. Dziś m.in. „Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwo” oraz „System wartości społecznych w dobie kryzysu”. Przemawiać będą m.in. byli prezydenci Lecha Wałęsa, Michaił Gorbaczow, Frederik Willem de Klerk – relacjonuje Wa Paluszkiewicz, reporterka TVN 24. – W środę będzie wręczana Nagroda Pokoju Sharon Stone za jej działalność na rzecz chorych na AIDS i HIV. Będzie przemawiał Dalajlama – dodaje.

W trakcie Szczytu ponad 6 tysięcy uczestników z całego świata będzie dyskutowało wspólnie z Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla o najistotniejszych sprawach dotyczących zmniejszenia nierówności społecznych na świecie. Poza wspomnianymi osobami w debatach wezmą udział m.in. irańska prawniczka Shirin Ebadi i twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.

Gościem specjalnym szczytu będzie działaczka społeczna Samia Nkrumah, córka pierwszego prezydenta Ghany i kontynuatorka jego myśli.

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

– Chciałbym, żeby ten Szczyt Noblistów w Polsce zastanowił się nad tym: kiedy miliony ludzi przekracza różne granice, spotyka się z wielkimi różnicami religii, zachowań prawa, czy nie należałoby jednak zastanowić się nad paroma punktami, które powinniśmy uczynić dla bezpieczeństwa, dla rozwoju: wspólnym myśleniem, wspólnym programem, wspólnymi strukturami – mówił na niedzielnej konferencji prasowej gospodarz szczytu Lech Wałęsa.

Informacja ze strony www.tvn24.pl

Więcej na http://www.nobelforpeace-summits.org

Komentowanie zablokowane.czwartek, 9 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART