Warszawa: KINO.PT PRZEGLĄD NOWEGO KINA PORTUGALSKIEGO

Utworzono 13 listopada 2013 przez Luiza

portugalskieW dniach 13.11.2013 – 17.11.2013 w Warszawie odbędzie się przegląd nowego kina portugalskiego. Dwanaście filmów – pełno- i krótkometrażowych, fabularnych i dokumentalnych – zawita w ciągu najbliższych trzech miesięcy do dziewięciu polskich miast. Będzie to największy do tej pory przegląd nowego portugalskiego kina w Polsce prezentujący jego najlepsze produkcje. Program w Warszawie wzbogacony został o dodatkowe wydarzenia: koncert otwarcia w wykonaniu Alfreda Costy Monteiro, uznanego portugalskiego twórcy muzyki elektroakustycznej oraz spotkanie z Sérgio Tréfaut, reżyserem filmu „Podróż do Portugalii”. Wydarzenie, którego nie wolno przegapić, zorganizowane przez Kino.Lab – Centrum Sztuki Współczesnej i Camões I.P. w Warszawie przy wsparciu ponad dwudziestu partnerów z Polski i Portugalii.
KINO.PT ma na celu ukazanie świeżości i różnorodności współczesnego kina portugalskiego oraz zapoznanie polskiego widza z nowymi twórcami: już zdobywającymi spory rozgłos i uznanie, jak Miguel Gomes, Sérgio Tréfaut czy Gonçalo Tocha, ale i twórcami do tej pory mniej znanymi, jak Salome Lamas czy Regina Pessoa.
Pasja odkrywania odległości u tego młodego pokolenia filmowców wynika przede wszystkim z potrzeby zrozumienia i uczynienia z kina sztuki zbliżenia, które odróżniłoby ich od mistrzów portugalskiego kina, takich jak Manoel de Oliveira, Fernando Lopes, Paulo Rocha czy Cesar Monteiro, posługujących się językiem ironii i autorefleksji.
Młodzi twórcy mówiąc wprost i patrząc z bliska, usiłują zatem skrócić dystans: dystans geograficzny, jak czyni to Gonçalo Tocha w swoim poznawaniu wyspy Corvo, jednego z najodleglejszych punktów Europy; dystans społeczny, o którym opowiadają Filipa Reis i Joao Miller Guerra, dokumentując życie ludzi mieszkających w ubogich dzielnicach wielkich miast; dystans między narodami, które ukazuje Sérgio Tréfaut w „Podroży do Portugalii”; dystanse osobiste, historyczne i wiele innych.

Program:

13.XI
19:00 Uroczyste otwarcie przeglądu KINO.PT – koncert Alfredo Costa Monteiro “Acordeon Solo” / Sala Laboratorium CSW

14.XI
18:30 Balou, reż. Gonçalo Tocha
20:00 Podróż do Portugalii, reż. Sérgio Tréfaut + Spotkanie z reżyserem

15.XI
18:30 Na ziemi, nie na księżycu, reż. Gonçalo Tocha

16.XI
18:00 Film niepokoju, reż. João Botelho, 2010, fab. 123′
20:00 Tabu, reż. Miguel Gomes, 2012, dram. 118’

17.XI
18:00 Zestaw shortów
20:00 Kocia kołyska, reż. Filipa Reis, João Miller Guerra, + Wspólnota, reż. Salomé Lamas

Informacja ze strony http://kinolab.art.pl

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART