Wakacyjne mydlenie oczu

Utworzono 29 lipca 2013 przez admin

Weisse_WeintraubenCzas letni to dobra – szczególnie dla studentów – okazja, aby wyjechać za granicę dla lepszych pieniędzy. Wyjeżdżamy na własną rękę, za pośrednictwem specjalnych agencji pracy albo kiedy ktoś znajomy coś załatwi. Czasami z kontraktem, czasami to zwykła fucha.

Wielu woli mieć czyste sumienie i korzysta z usług agencji, które załatwiają wszystkie formalności. Najczęściej w sezonie letnim Polacy wyjeżdżają do pracy w gospodarstwach rolnych, na zbiory owoców i warzyw. Tymczasem swoje zbiory robi kto inny… oszuści.

Do przekrętów dochodzi bardzo często w Hiszpanii, Holandii, Anglii i Niemczech. Z relacji ofiar wynika, że oszustwa wyglądają za każdym razem podobnie. Oferta pracy. Mieszkanie. Kontrakt. Wyżywienie. Ubezpieczenie. Zaliczka.

Zaliczka? – Dosyć wysoka. Kilkaset euro, które mają się zwrócić w dwa tygodnie pracy. No tak, wszystko kosztuje… A co potem? Ślad po naszej agencji ginie. Zostajemy bez pracy, bez pieniędzy, z wielkim żalem.

Zdarza się, że do wyjazdu dochodzi, jednak szybko tego żałujemy. Pensja nie jest taka, jaką obiecywano. Ubezpieczenia brak, kontraktu również. Tym, którym się to nie podoba, grozi się mafią czy innymi nieprzyjemnościami.

Dlaczego ludzie się nabierają? Zazwyczaj z desperacji, z potrzeby szybkiego zarobku. Oszuści próbują wzbudzić jak największe zaufanie, podając się za znane firmy pośrednictwa pracy. Oślepieni blaskiem obiecanych pieniędzy, godzimy się na wszystko.

Oczywiście nie trzeba wyjeżdżać za pośrednictwem agencji, by zostać oszukanym. Czasami jedziemy za granicę  „w ciemno”. Znajdujemy pracę na miejscu. Nasz pracodawca korzystając z tego, że jesteśmy obcokrajowcami i nie znamy systemów wynagrodzeń, praw pracownika i obowiązków pracodawcy, fałszuje umowy albo w ogóle nam ich nie daje. Płaci mniej, wykręcając się podatkami, których za nas i tak nie zapłaci. Następnie zwalnia kiedy chce. Zostawiając z „pięknymi” wspomnieniami z wakacji… Zostawiając bez z większych pieniędzy, bez zaświadczeń o odbytej pracy, bez żadnych praw…

Redakcja VP

Komentowanie zablokowane.niedziela, 31 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART