USA: sukces drużyny Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2014

Utworzono 01 czerwca 2014 przez Luiza

thumbs_Hyperion-zwyciestwo_4Hyperion 2, podobnie jak jego poprzednik, zajął pierwsze miejsce na prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2014 w Stanach Zjednoczonych.

Drużyna Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na zakończonych właśnie mistrzostwach na pustyni w stanie Utah jako pierwsza w historii zawodów wygrała po raz drugi z rzędu. W ubiegłym roku studenci z Białegostoku  zdobyli rekordową liczbę punktów – 493 na 500 możliwych.

Na podium znalazła się jeszcze jedna polska drużyna-  Legendary Rover Team z Rzeszowa (III miejsce). Drugie miejsce zdobyła ekipa z Missouri University of Science and Technology (USA) z robotem Mars Rover Design Team. W zawodach łazików marsjańskich przygotowanych przez studentów wzięły udział 23 drużyny z całego świata.

„W tym roku  zadania były 2-3 razy trudniejsze niż w poprzednich latach. Prawie żadnej konkurencji nie dało się uczestnikom  wykonać na 100 procent” – tłumaczy opiekun naukowy projektu dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Mechanicznego.
HYPERION TEAM zajął I miejsce, zdobywając 368 punktów. Kolejne drużyny otrzymały 342 i 338 punktów.

Dobrze studentom Wydziału Mechanicznego PB poszło zadanie polegające na pobraniu próbki w terenie i znalezieniu w niej życia – 90 punktów. Za prezentację projektu i łazika studenci otrzymali 88 punktów. Wybronili się dobrze przed pytaniami o oto, co zmieniło się od poprzedniego roku, a ulepszeń  było „całkiem sporo”. „Obsługa panelu operatorskiego poszła nam nieźle. Wykonywaliśmy poszczególne części zadania szybciej niż inne drużyny. Nie udało się w wyznaczonym czasie zrobić wszystkiego, ale jest na prawdę nieźle.” – ostrożnie informowała drużyna jeszcze kilka godzin temu. Tuż po zakończeniu konkurencji  Terrain Traversing Task (jazda po trudnym marsjańskim terenie) drużyna Politechniki Białostockiej na swoim profilu na Facebooku napisała: „Już po traversingu. Póki co jesteśmy jedyną drużyną, której udało się pokonać podjazd z kamieniami. Najwyżej położona bramka też nie stanowiła dla nas wielkiego problemu. Niemal udało nam się przejechać niezdobytą do tej pory bramkę umieszczoną bokiem na 45-stopniowym zboczu”. Tu Białystok pokonała jedynie ekipa z Missouri wyprzedzając o 5 punktów (Trawersing – 65 punkt).
Najbardziej dramatycznie wyglądały informacje wysyłane po Astronaut Assistance Task (pomoc astronaucie). Wtedy drużyna napotkała problemy techniczne. W trakcie dostarczania pakietów ratunkowych astronautom uszkodzona została przekładnia w jednym z członów manipulatora. Nie pozwoliło to na wykonanie w wyznaczonym czasie całego zadania. Mimo popsutego manipulatora udało się jednak dostarczyć narzędzia do dwóch z czterech astronautów. Warto dodać, że problem z tym zadaniem miało wiele drużyn, które na koniec otrzymywały po kilka punktów. Za to zadanie HYPERION TEAM otrzymał 60 punktów wyprzedając kolejną w punktacji drużynę z Rzeszowa o 5 oczek.
368 punktów  przy tak trudnych konkurencjach to dobry wynik – mówił po wręczaniu nagród i odegraniu legendarnego przeboju „We Are The Champions” Kazimierz Dzierżek. „Warto dodać, że byliśmy pod presją ubiegłorocznego wyniku” – dodaje Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Mechanicznego.
„W ubiegłym roku zdobyliśmy szczyt. Trudno wejść wyżej” – mówi dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz – opiekunka koła naukowego robotyków, w ramach którego HYPERION 2 powstawał. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz zwraca także uwagę na trudne warunki, jakie panowały na pustyni.
Kazimierz Dzierżek podkreśla zgranie, sprawność i wiedzę swoich studentów.

W skład HYPERION TEAM  wchodzą studenci  Wydziału Mechanicznego PB:
– Michał Grześ,
– Jacek Wojdyła,
– Jakub Maliszewski,
– Robert Bałdyga,
– Maciej Baka,
– Maciej Rećko.

Budowa robota oraz finansowanie wyjazdu na zawody odbywało się w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja Przyszłości”.  Uczelnia pozyskała także sponsora – PKO BP.
Drużyna Politechniki Białostockiej już trzy razy wygrała te zawody: w 2011 roku z łazikiem Magma 2, a w ubiegłym roku z łazikiem Hyperion, w tym roku z HYPERIONEM 2.

Informacja ze strony http://pb.edu.pl

Komentowanie zablokowane.poniedziałek, 25 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART