Turcja: Polsko-turecki koncert przyjaźni

Utworzono 11 października 2013 przez Luiza

Koncert Stambulskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tadeusza Strugały w Muzeum Aya İrini towarzyszy obchodom 90-lecia podpisania Traktatu Przyjaźni między Polską a Turcją.

Koncert z polskim repertuarem organizowany jest w Stambule już po raz trzeci – przed dwoma laty z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a w ubiegłym roku z okazji 170-lecia założenia polskiej wioski Adampol (Polonezköy), pod Stambułem. Podwójny, polski i turecki charakter programu tegorocznego koncertu oraz udział dwóch solistek podkreślają znaczenie więzów łączących oba państwa. Przez podpisanie Traktatu Przyjaźni z 23 lipca 1923 r. Polska stała się jednym z pierwszych państw, które uznały nowoczesną Turcję na arenie międzynarodowej na kilka miesięcy przed proklamowaniem Republiki Turcji (29 października 1923 r.)

W programie koncertu: Witold Lutosławski – Mała suita, A.A. Saygun – I koncert fortepianowy z turecką solistką Gülsin Onay, Henryk Wieniawski – II koncert skrzypcowy z polską solistką Agatą Szymczewską oraz U.C. Erkin – rapsodia Köçekçe. Dyrygent – Tadeusz Strugała.

Koncert współorganizuje Instytut Adama Mickiewicza

Koncert odbędzie się w AYA IRINI MUSEUM, 11 października 2013, o godz. 20:00.

Więcej informacji na stronie www.idso.gov.tr

Informacja ze strony http://www.culture.pl

Komentowanie zablokowane.niedziela, 29 marca, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART