Tadeusz Maliński patronem szpitala w Śremie

Utworzono 10 stycznia 2017 przez Red. VP

Od dnia 30. grudnia 2016 roku, śremski szpital nosi nazwę Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie. Patronem szpitala w wielkopolskim mieście jest profesor Tadeusz Maliński – światowej sławy ekspert z zakresu medycyny, farmakologii i chemii, pionier nanomedycyny, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie chemii i medycyny, a zarazem rodowity śremianin i Honorowy Obywatel miasta, który urodził się tu w 1946 roku i uczęszczał do śremskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego.


fot. z archiwum Tadeusza Malińskiego

Studia ukończył na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1975 roku uzyskał stopień doktora na Politechnice Poznańskiej, prowadząc badania dotyczące pomiarów lepkości w preparatach krwiozastępczych. Od 1979 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Początkowo pracował na University of Michigan, University of Houston, Oakland University, a od 2000, na Ohio University w Athens, gdzie objął imienne stanowisko Marvin & Ann Dilley White Professor of Biomedical Sciences. Przez wiele lat pełnił także funkcję dziekana Wydziału Chemii i Biochemii na Uniwerystecie Ohio, gdzie obecnie kieruje zespołem laboratoriów. Zajmuje się regulacyjnym wpływem tlenku azotu na pracę układu krwionośnego. Jest autorem kilkuset prac naukowych, książek i patentów. Liczba cytowań jego prac w literaturze światowej sięga ponad 10 000.

Światowy rozgłos przyniosły mu dokonania i odkrycia w dziedzinie nanomedycyny. Uważa się go powszechnie za twórcę tej nowej gałęzi medycyny. W 1991 r., w laboratorium prof. Malińskiego, za pomocą specjalnie skonstruowanego nanosensora po raz pierwszy zmierzono stężenie tlenku azotu (NO) w żywej komórce, wykazując obecność NO w organizmach żywych w układzie sercowo-naczyniowym i określając czas jego półtrwania na około 3 sekundy. Eksperyment ten został opublikowany w renomowanym czasopiśmie naukowym, „Nature” w 1992 r. i uznany za największe i historyczne dla świata nauki odkrycie, dzięki któremu, m.in., czas przechowywania serca do transplantacji wydłużył się dwukrotnie: z 6 godzin (jak dotychczas) do 12, co dla chirurgów, kardiologów i dla ludzkiego życia stanowi kolosalną różnicę. Powstały także nowe metody przyspieszające gojenie ran i oparzeń przy użyciu tlenku azotu…


fot. AP

Profesor Maliński jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym: Medalu Marii Skłodowskiej-Curie, Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP (1999), nagrody Gemi Fund Award za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie, ufundowanej przez Uniwersytet Harvarda i szwedzki Instytut Królewski (2003), Medalu Rządu RP Pro Memoria (2007), Nagrody Złotego Hipolita… W 2005 r. uzyskał prestiżową nominację do wyróżnienia United States President Medal of Science, a w 2010 r., nominację Prezydenta USA, Baracka Obamy do Albert Einstein World Award of Science.

Zainteresowania prof. Malinskiego obejmują także sztukę. Od dzieciństwa uczył się rysunku i malarstwa, a w latach 70. wykładał przez kilka lat w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu przedmiot „Sztuka i technika”. Opracował nowe technologie i nanosensory do niedestrukcyjnej analizy obrazów, które później wykorzystał na polu medycznym do odkrycia i pomiaru tlenku azotu w żywych komórkach. Kolejne odkrycia pozwoliły na udoskonalenie ekspertyz autentyczności dzieł malarskich, w szczególności mistrzów holenderskich XVI i XVII wieku i na ich konserwację.

Profesor Maliński jest ponadto twórcą pierwszego na świecie Muzeum Armii Krajowej w Orchard Lake w stanie Michigan, USA.

Wybór patrona i nowa nazwa śremskiego szpitala, to dowód uznania Śremu dla osiągnięć i dokonań profesora Tadeusza Malińskiego – wybitnego polskiego naukowca, który reprezentuje nie tylko Śrem i Wielkopolskę, ale który jest prawdziwym ambasadorem Polski na arenie międzynarodowej, wnosząc niekwestionowany wkład w rozwój światowej nauki.

Latem 2017 roku, Galeria Roi Doré w Paryżu zorganizuje trzecią już z kolei edycję międzynarodowego konkursu „NanoArt” im. profesora Tadeusza Malińskiego, która objęta została honorowym patronatem Ambasadora RP w Paryżu, J.E. Dariusza Wiśniewskiego. Konkurs  „10-9 NanoArt” ma na celu uhonorowanie innowacyjnej działalności profesora Malińskiego, wpisując się tym samym w wielowiekową tradycję związków między sztuką a nauką, ale nadając jej jednocześnie nowy wymiar dzięki odwołaniu do najnowszych technologii. Wystawa pokonkursowa będzie prezentować dzieła artystów zakwalifikowanych do konkursu i zainspirowanych odkryciami profesora Malińskiego.

AP

Komentuj...

*wtorek, 21 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART