Szopki krakowskie w Krakowie i Paryżu

Utworzono 09 grudnia 2015 przez Agnieszka Zaleska

Szopka krakowskaJak co roku, w pierwszy czwartek grudnia, pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie pojawili się szopkarze, by przedstawić licznym miłośnikom tradycji swoje szopki podczas 73. Konkursu Szopek Krakowskich.  Z kolei w Paryżu w katedrze Notre-Dame jest prezentowana szopka głównego autora – Marka Markowskiego.

Szopka krakowska jest wyjątkowa. Bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt. W historycznej stolicy Polski, Krakowie mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków zrodził się fenomen szopki krakowskiej. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Taka forma szopki wykształciła się w XIX w., a rozpropagowana w XX w. i do dziś kultywowana, stała się wzorem dla współczesnych. Wykonywane są specjalnie na Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską”, organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ich twórcami są amatorzy, zarówno dorośli, jak i dzieci. Szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione figurkami poruszanymi mechanicznie. Są one wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Ukazują sceny rodzajowe odwołujące się do legend krakowskich, wydarzeń historycznych lub tych z życia codziennego.

Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi, zasłużonymi i wielkimi Polakami) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim). Ulubioną przez szopkarzy postacią jest Lajkonik, w niektórych szopkach umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości współczesne np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II. Szopki te noszą nazwę krakowskich, gdyż prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków miasta. Wszystkie szopki zwyczajowo posiadają wieże zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną (często w jej oknie widoczny jest Trębacz odgrywający hejnał) lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Uzupełnieniem wież są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, stojących na środku Rynku Głównego Sukiennic (historycznego centrum handlowego) czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy Barbakanu i jedynej zachowanej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta Bramy Floriańskiej.

Pokonkursową wystawę szopek krakowskich można oglądać w Pałacu Krzysztofory od 7 grudnia 2015 r. do 28 lutego 2016 r. Z kolei szopkę w Paryżu w katedrze Notre-Dame można podziwiać do lutego 2016 roku.

 

Markowscy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marzena_Krawczyk

 

 

 

 

Komentuj...

*środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART