Stasys Eidrigevičius – Wystawa plakatów „Wieniec laurowy“ w Trokach

Utworzono 05 sierpnia 2016 przez Red. VP

Stasys w TrokachMuzeum Zamku Trockiego na Litwie zaprasza na wystawę pt. „Wieniec laurowy“ znanego polsko-litewskiego artysty Stasysa Edrigevičiusa. Wystawa będzie czynna od 5 sierpnia do 30 września 2016 roku.

Stasys Eidrigevičius to artysta multidyscyplinarny: jest malarzem, grafikiem, rysownikiem, plakacistą, ilustratorem, fotografikiem, reżyserem, scenografem, performerem, pisarzem, poetą…

Urodził się w 1949 roku na Litwie. W latach 1968-1973 studiował w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie. Od 1980 roku mieszka i tworzy w Warszawie.

Początkowo opracowywał małe formy graficzne, exlibrisy i ilustracje; w późniejszym okresie plakaty, maski, pastele, oleje, tempery, rysunki tuszem. W połowie lat 80. zaczął używać pasteli, które do dziś zajmują ważne miejsce w jego twórczości. W latach 90. powrócił do malarstwa olejnego. Wciąż eksperymentuje, aby jak najpełniej wyrazić siebie. Rysował m.in. dla „Polityki“, „Literatury“ czy „New York Timesa“.

Odwołując się do uniwersalnej symboliki i metafory, Stasys stworzył swój własny, rozpoznawalny styl. Centralne miejsce w jego twórczości zajmuje człowiek, ludzka kondycja i egzystencja; wszystko to w baśniowej, tajemniczej aurze, na pograniczu surrealizmu; czasem z nutą smutku i nostalgii; innym razem z poczuciem humoru.

Stasys Jubileusz_2009
Fot. z archiwum Artysty (jubileusz w 2009 r.)

Stasys to artysta międzynarodowej sławy. Jego twórczość stale cieszy się wielkim uznaniem w Polsce i na świecie: prezentowana była m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i w wielu innych krajach. W 2013 roku (kwiecień-czerwiec), paryska Galeria Roi Doré zorganizowała wystawę Stasysa zatytułowaną „Dwa nurty – jedno źródło“. Prace Stasysa Eidrigevičiusa znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Wilnie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, British Museum w Londynie, w Musée d’art moderne de la ville de Paris i w Musée des Arts décoratifs w Paryżu, w Suntory Museum w Osace, Creation Gallery w Tokio, w Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych na całym świecie.

Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach sztuki, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Ilustratorskiego w Barcelonie (1986), Gold Hugon na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chicago (1987); Srebrnego Medalu II Międzynarodowej Wystawy Grafiki w Nowym Jorku (1988), Grand Prix I Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Belgradzie (1990) i w Bratysławie (1991), Złotego Medalu Stowarzyszenia Ilustratorów w Nowym Jorku i Grand Prix na Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1993), Złotego Medalu IV Międzynarodowego Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia, 1994) i Polskiego Biennale Plakatu w Katowicach (1999), a także narodowych odznaczeń i nagród litewskich, m.in.: Order Giedymina (2000); Nagroda Państwowa w dziedzinie sztuki (2001). Uhonorowany został tytułem Doktora Honoris Causa przez Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie (2009); Srebrnym Medalem „Gloria Artis” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010); Honorowym Członkostwem Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych (2012).
Wystawa „Wieniec laurowy“ w Muzeum Zamku Trockiego na wyspie zaprezentuje najznakomitsze światowe realizacje Stasysa w dziedzinie plakatu.

Jej organizatorem jest Trockie Muzeum Historyczne; fundusze pochodzą z Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej oraz ze wsparcia finansowego sponsorów i osób prywatnych.


Trockie Muzeum Historyczne (Istorijos muziejus salos pilyje)
Kęstučio g. 4
LT – 21104 Trakai

Kasy: tel. (8 528) 53 946
Administracja: tel. (8 528) 55 297
info@trakaimuziejus.lt

Informacje:

http://www.trakaimuziejus.lt/

http://www.trakaimuziejus.lt/news/136/123/Lauru-vainikas-apdovanojimus-pelniusiu-Stasio-Eidrigeviciaus-plakatu-paroda

AP

Komentuj...

*środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART