Stan wyjątkowy we Fracji dzień po serii zamachów

Utworzono 14 listopada 2015 przez Agnieszka Zaleska

 metro„To akt wojny” – tak określił serię zamachów prezydent Francji. Za atak odpowiada organizacja terrorystyczna Daesh, którego przedstawiciele informują, że planują kolejne serie zamachów.

Od rana na posiedzeniu Rady Obrony pod przewodnictwem prezydenta François’a Hollande’a w Pałacu Elizejskim obradowali premier, główni ministrowie a także przedstawiciele służb policyjnych. Kolejne posiedzenia są planowane na następne dni. Ogłoszono trzydniową żałobę narodową. Ze względu na obecne zagrożenie zostały zamknięte szkoły, biblioteki, muzea, obiekty sportowe a także centra handlowe oraz część sklepów w regionie paryskim. Przywrócono starż graniczną, co oznacza, że osoby  wyjeżdżające i wjeżdżające na teren Francji podlegają kontroli. Prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, wiąże się ona z ograniczeniem swobodnego ruch w całym kraju a mieszkańcy są zobowiązani do przestrzegania zaleceń służb porządkowych. Szacuje się, że we Francji znajduje się około 4 tys. osób podejrzanych o powiązania z terroryzmem.

Bilans serii zamachów terrorystycznych w Paryżu jest nadal nieznany. Wstępna analiza potwierdza, że w wyniku sześciu atakowów w tym samym czasie zginęło co najmniej 127 osób, w tym 8 terrorystów. Z kolei liczba rannych wzrosła do 300 osób, z czego 80 – znajduje się w stanie ciężkim. Według źródła Vectora Polonii” w dalszym ciągu rodziny zakładników z sali koncertowej, czekają na informacje o swoich bliskich.

Fot. i tekst – Red. VP

Komentuj...

*wtorek, 26 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART