Spotkanie z Agnieszką Kucińską – Kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP we Francji, w związku z zakończeniem misji dyplomatycznej w Paryżu

Utworzono 20 października 2016 przez Red. VP

dsc08032

W związku z zakończeniem misji dyplomatycznej we Francji, wczoraj, 19 października br. w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się uroczyste pożegnanie Kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP we Francji, Pani Agnieszki Kucińskiej-Spyrka, które wydał Pan Ambasador Dariusz Wiśniewski. Po czterech latach pracy w Paryżu, Pani Kucińska wraca do Warszawy, by tam kontynuować karierę dyplomatyczną w MSZ-cie. Jej następca ma zostać powołany w najbliższym czasie.

dsc08033Piękne wnętrza Hôtel de Monaco wypełnione były po brzegi – tak licznie przybyły osoby reprezentujące różne generacje i różne środowiska polonijne we Francji. Niektórzy przyjechali z daleka (np. z okolic Lille, reprezentującego mocno zakorzenione tradycje Polonii francuskiej), za co Pani Konsul bardzo dziękowała. Wśród gości w ambasadzie obecni byli m.in. hrabina Izabela z Potockich d’Ornano, profesor Kazimierz Piotr Zaleski, mecenas Hania Stypułkowska-Goutierre, Magdalena Pignard-Bykowska – działaczka na polu kultury na scenie międzynarodowej i prezes paryskiego stowarzyszenia A.P.A.J.T.E – Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe, a także członkowie Polish City Club Paris, przedstawiciele polskich szkół we Francji i różnego rodzaju stowarzyszeń polonijnych, oraz wielu działaczy polonijnych: prezes Roman Czajka z Centre Culturel Franco-Polonais w Boulogne-Billancourt, Barbara Miechówka – sekretarz generalny Wspólnoty Francusko-Polskiej…

Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem Ambasadora Dariusza Wiśniewskiego, chargé d’affaires a.i. RP we Francji, który, jak podkreślił, zna Agnieszkę Kucińską już od dawna, gdyż miał okazję pracować z nią w MSZ-cie w Polsce i uważa, iż jest to osoba niezwykle operatywna i skuteczna, zawsze rzetelnie wykonująca swoje obowiązki i działająca „dla dobra sprawy”. Następnie głos zabrali Jan Kukuryka – prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Francji oraz przedstawicielka Rady Rodziców ze Szkoły Polskiej w Paryżu. Oboje podkreślali ogromne zasługi Pani Kucińskiej: to, że jest bardzo oddana pracy, do której podchodzi z pasją, że jest nie tylko wykwalifikowanym dyplomatą, ale także, „dobrym człowiekiem”, jednocześnie dziękując za jej nieocenioną pomoc i aktywny udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach polonijnych: historyczno-patriotycznych, edukacyjnych i kulturalnych, a także – co oczywiste – w ich organizacji.

W końcu głos zabrała sama Konsul Agnieszka Kucińska, opowiadając o 4. latach misji dyplomatycznej w Ambasadzie RP w Paryżu. Podkreśliła, że był to dla niej czas pełen doświadczeń i niezapomnianych chwil, również dzięki bardzo dobremu zespołowi, który udało się stworzyć w Paryżu i z którym pracowała. W kilku słowach opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce w czasie 4. lat jej pracy w Paryżu, ilustrując je wyświetlanymi na ekranie zdjęciami. Te liczne wydarzenia związane były z promowaniem Polski i jej wizerunku we Francji (przez sztukę, konferencje, pokazy filmów, wydarzenia sportowe, spotkania kulinarne, wyzwania typu polskie dyktando w Szkole Polskiej czy EURO 2016), z zacieśnianiem więzi między różnymi pokoleniami, z promowaniem kultury polskiej, z działaniami edukacyjnymi, patriotyczno-historycznymi… Był to także czas uznania dla wybitnych Polaków i nadawania odznaczeń narodowym bohaterom, czczenia pamięci poległych we Francji, wspierania polskich talentów, poparcia dla szkół polskich w Paryżu… Na wielu zdjęciach obecna była Konsul Kucińska, nie znaczy to jednak tylko, że brała udział w danym wydarzeniu, ale przede wszystkim, że je organizowała i przyczyniła się w znaczący sposób do tego, by ono się odbyło!

dsc07989

dsc07997

dsc08002

dsc08011

dsc08021

dsc08022

dsc08025

dsc08037

dsc08049

Ten wieczór pożegnalny był okazją, by zobaczyć się z Agnieszką Kucińską tuż przed jej powrotem do Polski. Wiele osób przybyło, by uścisnąć jej dłoń w podziękowaniu za to, co zrobiła dla środowisk polonijnych i dla Polaków będąc Kierownikiem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu, za to, że wysłuchała, że „podała pomocną dłoń”, za jej zaangażowanie w „sprawę”. Fakt, że na spotkanie przybyło tak wielu gości, a także ilość kwiatów, jakie podarowano Pani Kucińskiej są dowodem na to, iż okazała się ona być kimś ważnym dla wielu ludzi. Ich tak liczna obecność to prawdziwy, namacalny dowód uznania dla jej pracy.

Pani Agnieszko, my również dziękujemy za współpracę i pomoc, życząc Pani wielu sukcesów, w życiu zawodowym oraz osobistym!

Tekst i zdjęcia: AP

Komentuj...

*środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART