Spostrzeżenia polskiej paryżanki: Dzielnice Paryża

Utworzono 17 lipca 2013 przez admin

_DSC5763Krystyna Mazurówna

Paryż – niby jedno, zwarte miasto, a jednak każda z jego dzielnic jest zupełnie różna: w atmosferze, klimacie i uczęszczającej je grupie ludzi. Panująca przez wiele lat moda na Dzielnicę Łacińską, obejmującą wielką część lewego brzegu Sekwany, skupisko gmachów uniwersyteckich Sorbony, związana była niejako z ówczesnym prądem intelektualnym. Bulwar Saint-Germain (gdzie w kawiarniach przesiadywali egzystencjaliści, Sartre flirtował z Simone de Beauvoir, a rzesze studenciaków biegały po sąsiadujących uliczkach), krzyżujący się z nim Bulwar Saint-Michel – to były miejsca kultowe, bez których Paryż lat pięćdziesiątych nie byłby Paryżem. Tam powstała masa wykwintnych barów, restauracji i kawiarni, i stopniowo – masa taniutkich restauracyjek greckich, do dziś dnia wypełnionych po brzegi przez turystów, poszukujących autentycznej atmosfery paryskiej.

Jasne, Francuzów spotkacie tam niewielu, ale przecież Paryż, jak i wszystkie metropolie światowe, posiada niewielki procent krajan – większość jego mieszkańców to przybysze, niektórzy za chlebem, inni to ci, którzy świadomie wybrali swoje miejsce na świecie tu właśnie…

Po modzie na Dzielnicę Łacińską, przez dziesiątki lat najpopularniejsze były Hale. Stare hale targowe, brzuch Paryża, po przeniesieniu hurtowych transakcji mięs, ryb i warzyw pod miasto, stały się modnym miejscem przechadzek, zakupów w kilkupiętrowych podziemiach Forum, no i uczęszczania do pobliskiego Centrum Pompidou, czyli Beaubourga, który wabi swoimi spektaklami i wystawami, ale też i kolorowym tłumem artystów i pseudo-artystów, produkujących się na placu przed tym ośrodkiem sztuki nowoczesnej.

A potem raptem najmodniejszą, najbardziej branche stała się dzielnica Oberkampf (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

Komentowanie zablokowane.niedziela, 31 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART