Rzym: Kanonizacja – komunikat

Utworzono 23 kwietnia 2014 przez Luiza

papiezW związku z przygotowaniami do uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r., Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie podaje informacje dotyczące organizacji uroczystości oraz praktyczne wskazówki dla polskich pielgrzymów mających zamiar przybyć do Rzymu.

Plan uroczystości

1. W dniu 22 kwietnia 2014 r. o godz. 20.30 w Bazylice Św. Jana na Lateranie odbędzie się spotkanie dla młodzieży, przygotowujące do kanonizacji.

2. W dniu 26 kwietnia 2014 r. od godz. 21 rozpocznie się tzw. Biała noc modlitewna – zostaną otwarte kościoły położone w centrum Rzymu, w których będzie można się pomodlić i wyspowiadać w różnych językach, w języku polskim będzie się można wyspowiadać w kościele S. Agnese in Agone mieszczącym się na Piazza Navona.

3. W dniu 27 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się na Placu Świętego Piotra.

Nie będzie żadnych biletów czy też odpłatnych kart wstępu na Plac Świętego Piotra. Mając na uwadze ilość pielgrzymów z Włoch i całego świata, którzy zamierzają przybyć do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne, należy liczyć się z możliwością uczestniczenia w tych uroczystościach poza Placem Świętego Piotra.

Przestrzega się przed oszustami, którzy będą chcieli sprzedawać różnego rodzaju bilety lub karty wstępu.

4. W dniu 28 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 na Placu Świętego Piotra odbędzie się Msza dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.

Praktyczne wskazówki dla przybywających do Rzymu polskich pielgrzymów:

Władze Miasta Rzym podały do publicznej wiadomości następujące informacje dotyczące organizacji uroczystości kanonizacyjnych:

Osoby niepełnosprawne – autokary, w których będą znajdowały się osoby niepełnosprawne (tylko i wyłącznie te, które są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, tzn. wyposażone w specjalne podnośniki) będą mogły podjechać na Via Porta Cavalleggeri, celem ułatwienia wysiadania z autokarów osobom niepełnosprawnym. Punkty pomocy dla osób niepełnosprawnych będą znajdowały się na Sant’Uffizio, Trasportino, Piazza Risorgimento. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pomocy przy dojściu na Plac Św. Piotra, uprzednio dzwoniąc na specjalnie w tym celu uruchamianą infolinię: 800062026 (dostępną tylko z Włoch) oraz numer 003906/57003 (dostępny również z zagranicy, czynny całą dobę) lub też nawiązując kontakt drogą mailową, kierując zapytanie na następujący adres e-mail:infobusturistici@agenziamobilita.roma.it.

UWAGA! Wejście/wyjście na/ze stacji Metra “Ottaviano” nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przystosowane jest natomiast wyjście/wejście stacji Metra “Cipro”.

Telebimy – zostanie rozstawionych 7 telebimów, które będą się znajdowały w następujących miejscach: 3 na Fori Imperiali, 1 na Piazza Navona, 1 przy Castel San Angelo, 1 na Piazza Santa Maria Maggiore, 1 na Piazza del Popolo.

Komunikacja miejska – ilość, jak i godziny działania środków komunikacji miejskiej będzie na bieżąco ustalana i zwiększana w zależności od ilości napływających do Rzymu pielgrzymów.

Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że zostaną wprowadzone następujące zmiany: autobus linii 64 od 13.04 do 01.05 będzie kursował 24 godziny na dobę; Linie Metra A i B zostaną otwarte w dniu 26.04 o godz. 5.30 i będą funkcjonowały non stop do godz. 00.30 dnia 28.04. W dniach 26.04 i 27.04 autobusy linii kursujących w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu Św. Piotra będą jeździły zgodnie z rozkładem z dnia roboczego; specjalne autobusy (shuttle bus), które będą dowoziły pielgrzymów z parkingów wyznaczonych dla autokarów.

UWAGA! Komunikacja miejska oraz specjalne shuttle będą odpłatne.

Władze miejskie nie podały jeszcze do publicznej wiadomości szczegółowych informacji dotyczących wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się po mieście w odniesieniu do samochodów osobowych. Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że nie będzie możliwym poruszanie się w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu Św. Piotra.

UWAGA! Władze miasta zwracają się z prośbą o parkowanie samochodów osobowych na parkingach położonych przy stacjach metra (duże parkingi wolne w sobotę i niedzielę). Nie będzie możliwym parkowanie samochodów osobowych na parkingach wyznaczonych dla autokarów.

Wjazd do miasta i parkingi dla autokarów – Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rzym poinformował, że można drogą internetową zarezerwować/zakupić pass zezwalający na wjazd do autokaru do Rzymu i zaparkowanie na wyznaczonym parkingu. Pass to tzw. “Permesso G”. Rezerwacji można dokonać na następującej stronie: www.agenziamobilita.roma.it., zakładka Piano Pullman. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

UWAGA! Władze miasta Rzym wydzieliły/zarezerwowały dla polskich autokarów następujące miejsca parkingowe i zalecają rezerwację miejsc na tychże parkingach:

STREFA OLIMPICO:

Piazzale Farnesina – 34 miejsca

Piazzale Farnesina (lato posta Ministero AAEE)- 28 miejsc

Piazzale Marsciallo Diaz – 24 miejsca

Largo Tevere Marsciallo Diaz – 80 miejsc

STREFA ANAGNINA:

Via Chiavonetti – 220 miejsc

Via Vincenzo Giuduce – 50 miejsc

Mercato Caravaggio – 34 miejsca

W przypadku wyczerpania się miejsc na powyższych parkingach zostaną wyznaczone miejsca na innych parkingach.

Oczywiście nie wyklucza to możliwości rezerwacji/parkowania na pozostałych parkingach przeznaczonych dla autokarów.

Karta turysty – Roma Pass 24 hours

Karta, której cena wynosi 28,00 Euro upoważnia do:

– jednego bezpłatnego wejścia do muzeum (lista na stronie www.romapass.it),

– zniżki przy zakupie biletu do pozostałych muzeów wymienionych na powyższej liście,

– bezpłatnego wejścia do 7 muzeów wymienionych na liście,

– bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Roma Pass 48 hours składa się z:

– Roma Pass 48 hours Card – karty pozwalającej na wejścia do muzeów i korzystania ze środków komunikacji miejskiej,

– Roma MAP – mapy na której są zaznaczone tzw. PIT (Punkty Informacji Turystycznej), stacje Metra, muzea/wystawy (wraz z adresami, telefonami, autobusami, metrem i godzinami).

Roma Pass 48 hours ważny jest przez 48 godzin od jego aktywacji czyli pierwszego wejścia do muzeum lub skorzystania ze środka komunikacji miejskiej.

Roma Pass 48 hours – jest do zakupienia w punktach sprzedaży PIT Roma Capitale – lista na stronie: www.romapass.it, na której zamieszczone są wszelkie informacje.

(UWAGA! Karta Roma Pass 48 hours jest inicjatywą Urzędu Miasta Rzym i jego partnerów instytucjonalnych, Wydział Konsularny tylko i wyłącznie przekazuje otrzymane informacje, nie jest natomiast w żaden sposób odpowiedzialny za zakup, dystrybucję czy funkcjonowanie Roma Pass 48 hours.)

Inne

Watykan informuje, że w najbliższych dniach zostanie uruchomiona oficjalna strona www.2papisanti.org, na której, w poszczególnych zakładkach będą zamieszczane wszelkie informacje dotyczące kanonizacji; informacje będą w pięciu językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim.

W najbliższym czasie zostanie również uruchomiona aplikacja pod nazwą “Santo Subito”; aplikacja będzie bezpłatna, dostępna w formacie Android i IOS, (w językach włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim). Zawierać będzie wszelkie informacje dotyczące organizacji kanonizacji.

Przed przybyciem do Włoch, prosimy pamiętać o zaopatrzeniu się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – wszelkie informacje dostępne na stronach narodowego Funduszu Zdrowia oraz posiadaniu ważnego dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty).

W przypadku grup zorganizowanych prosi pamiętać o posiadaniu przy sobie karteczki z telefonami do przewodnik, pilota, kierownika grupy lub kierowcy autokaru.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie udziela informacji dotyczących organizacji uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII pod następującymi numerami telefonów:

0039.06. 36204338

0039. 3457593864

Można również kierować zapytania w formie pisemnej:

fax: 003906/80693217

e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

http://www.rzym.msz.gov.pl/

Informacja ze strony http://www.florencja.it/

Komentowanie zablokowane.sobota, 22 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART