Roland-Garros w polskich barwach

Utworzono 21 maja 2016 przez Red. VP

DSC08872_Na dwa dni przed rozpoczynającym się w niedzielę wielkoszlemowym turniejem Roland-Garros, w wystawnych salach Hôtel de Monaco, gdzie mieści się Ambasada RP w Paryżu, zagościły polskie gwiazdy tenisa: Agnieszka Radwańska, Paula Kania, Klaudia Jans-Ignacik i Marcin Matkowski, a także trener Agnieszki Radwańskiej Tomasz Wiktorowski oraz jej sparingpartner – a prywatnie narzeczony – Dawid Celt. Zebrani licznie fani mieli więc wyjątkową okazję spotkać na żywo śmietankę polskiego tenisa, zamienić z zawodnikami kilka słów i życzyć im powodzenia w nadchodzącej rywalizacji.

Wieczór uświetnił koncert polskiego zespołu jazzowego i dodatkowo uprzyjemniła loteria z interesującymi nagrodami, losowanymi i wręczanymi przez samych tenisistów.

Impreza „Roland Garros aux couleurs de la Pologne” odbyła się w Paryżu po raz pierwszy, a wzorem dla niej był organizowany od sześciu lat wieczór „US Open goes Polish”, obywający się w Nowym Jorku przed rozpoczęciem wielkoszlemowego turnieju na Flushing Meadows. Współtwórcą paryskiej wersji wydarzenia był zresztą Piotr Gąsior, miłośnik sportu, prezes Polish-American Golf Association i pomysłodawca nowojorskiej imprezy.

DSC08833_Roland-Garros w polskich barwach” jest niewątpliwie doskonałym pomysłem zarówno na zwrócenie uwagi na wybitne postaci polskiego sportu, będące – tak jak Agnieszka Radwańska, która zaledwie kilka dni temu otrzymała Nagrodę Honorową Superbrands za szczególne zasługi dla promocji marki „Polska” w świecie – wizytówką kraju poza jego granicami. Ponadto daje tenisistom, spędzającym większość roku w podróżach po świecie, możliwość znalezienia się choć na chwilę w polskim gronie. Miejmy więc nadzieję, że inicjatywa ta na stałe zagości w kalendarzu polonijnym.

Turniej French Open (lub we francuskiej wersji Internationaux de France) istnieje od 1891 r., a od 1928 nazywany jest Roland-Garros na cześć słynnego francuskiego pioniera awiacji. Jest drugim z czterech turniejów wielkoszlemowych i jedynym rozgrywanym na cegle. W obecnej, 115-tej edycji turnieju wezmą udział dwie singlistki z Polski: Magda Linette oraz Agnieszka Radwańska, rozstawiona z nr 2. W kwalifikacjach odpadła Paula Kania, zaś nadal kontuzjowana Urszula Radwańska nie przystępowała do nich. Na kortach przy Porte d’Auteuil nie zobaczymy niestety ani jednego męskiego reprezentanta Polski; mimo iż ranking Jerzego Janowicza pozwoliłby mu na udział w turnieju bez kwalifikacji, zawodnik od początku roku rozegrał tylko jeden singlowy mecz i od tego czasu nie powrócił na korty, gdyż nadal leczy poważną kontuzję kolana. Z rywalizacji z powodu kontuzji wycofała się także Dunka polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki. Na Roland-Garros zagra rozstawiona z nr 3 zwyciężczyni Australian Open Angelique Kerber (często trenująca w Puszczykowie pod Poznaniem), Sabine Lisicki – podobnie jak Kerber reprezentująca barwy niemieckie – a także urodzona w polskiej rodzinie w Montrealu Aleksandra Wozniak. Drabinki deblowe, mikstowe oraz juniorskie nie zostały jeszcze ogłoszone, ale również w tych dziedzinach możemy spodziewać się obecności polskich zawodników.

DSC08883
DSC08856

Portal Vectora Polonii życzy wszystkim polskim tenisistom powodzenia!

Magdalena Sawczuk

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART