Polskie groby, polska ziemia

Utworzono 18 czerwca 2013 przez admin

DSC01950Paulina Bajer

Tego dnia było deszczowo i nieco szaro. Powietrze w Montmorency było inne niż w Paryżu. Jego świeżość zapewniały zmoczone drzewa i krzewy, które znajdowały się praktycznie wszędzie. Na miejsce przyjechaliśmy na tyle wcześnie, że jeszcze przed Mszą Świętą, można było sobie pozwolić na krótką przechadzkę po okolicy. Muszę przyznać, że połączenie kostki brukowej z małymi uliczkami i kwiatami różnego koloru jest nadzwyczaj urokliwe. Nie dziwi mnie, że Mickiewicz, Niemcewicz czy Norwid mieszkali właśnie w tym mieście – jego krajobrazy mogą naprawdę inspirować.

XVI-wieczna kolegiata św. Marcina stoi na wzgórzu, z którego można podziwiać miasto. Można podziwiać też i sam kościół ze zbiorem renesansowych witraży. Kiedy przyjechaliśmy, przed wejściem do kościoła stał żebrak, który grzecznie witał wszystkich, a francuskich wiernych ostrzegał, iż msza w dniu dzisiejszym jest odprawiana po polsku. Po polsku, ale tylko w części. Na mszę przyszło wielu ludzi – wszystkie ławki były zajęte. Nagle rozbrzmiało Gaude Mater Polonia, które wywołało zdziwienie wśród mieszkańców.

Po Mszy Świętej, z policyjną obstawą dotarliśmy na cmentarz. Już z daleka było widać biało-czerwone flagi, powiewające przy wejściu do największej polskiej nekropolii we Francji. Cała grupa podeszła pod cmentarny mur, na którym zawieszone były tablice upamiętniające istotne wydarzenia i ważnych ludzi dla naszego narodu. Nasz polski przemarsz po cmentarzu rozpoczęli Ambasador RP Tomasz Orłowski i mer Montmorency François Detton, którzy podkreślali długotrwałą przyjaźń i braterstwo polsko-francuskie.

Flaga polska powiewa każdego dnia przed naszym merostwem na znak przyjaźni (…) Ten cmentarz to kawałek ziemi polskiej w Montmorency (…)

(Aby przeczytać cały artykuł, kup najnowsze e-wydanie Vectora Polonii)  

Komentowanie zablokowane.środa, 1 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART