Polska w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO

Utworzono 20 listopada 2013 przez Luiza

Polska dołączyła do członków Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasz kraj został wybrany do tego grona po raz pierwszy od 1976 roku, a decyzja w tej sprawie zapadła 19 listopada 2013 r. w Paryżu podczas 19. sesji Zgromadzenia Ogólnego Państw-Stron Konwencji o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.
Na 12 zwalniających się miejsc w Komitecie Światowego Dziedzictwa UNESCO kandydowały 22 państwa. Polskę poparły 93 kraje.  Do Komitetu dołączyły również Chorwacja, Finlandia, Jamajka, Kazachstan, Korea Południowa, Liban, Peru, Filipiny, Portugalia, Turcja i Wietnam.
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO powstał na mocy Konwencji  o Ochronie Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego z 1972 r. Składa się on z 21 członków, wybieranych podczas Zgromadzenia Ogólnego Państw-Stron Konwencji. Komitet jest odpowiedzialny za wprowadzanie w życie postanowień Konwencji, m.in. decyduje o wpisach obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wpisach na Listę Dziedzictwa zagrożonego, a także rozpatruje raporty państw o stanie zachowania obiektów. Polska, która ratyfikowała Konwencję Światowego Dziedzictwa w 1976 r., była do tej pory tylko raz członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa w latach 1976-78.
W tej chwili na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się 981 obiektów (w tym 14 znajdujących się w Polsce). Sesje Komitetu odbywają się raz do roku, w różnych częściach świata. Ostatnia, 37. sesja odbyła się w czerwcu 2013 r. w Phnom Penh (Kambodża), kolejna odbędzie się w 2014 r. w Doha (Katar).

Więcej na temat prac Komitetu można znaleźć na stronie UNESCO.

Informacja ze strony http://www.msz.gov.pl

 

Komentuj...

*piątek, 22 listopada, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART