Polska: 25 lat wolności – List Ambasadora RP we Francji

Utworzono 06 czerwca 2014 przez Luiza

Szanowni Państwo,

Drodzy Przyjaciele Polski,

25 lat temu Polacy oddali głosy w pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborach parlamentarnych. Wybory czerwcowe zakończyły się bezapelacyjnym zwycięstwem obozu solidarnościowego z Lechem Wałęsą na czele, a Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym demokratyczna opozycja uzyskała udział w sprawowaniu władzy państwowej. Karty do głosowania wrzucone przez Polaków do urn 4 czerwca 1989 roku są dziś symbolem upadku komunizmu i początku przemian ustrojowych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska jest dumna z tej karty swej historii, a z perspektywy minionych 25 lat można z całą pewnością stwierdzić, że Polacy dobrze wykorzystali szansę, jaką stworzyli, idąc do urn w czerwcu 1989 roku. Pomimo konieczności całkowitej przebudowy kraju i trudu przeprowadzonych reform, urządziliśmy Polskę od nowa w oparciu o zasady demokracji i wolnego rynku, co przyniosło owoce w postaci członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Dziś Polska jest inspiracją dla tych państw i narodów, które także chcą zapracować na swoją wolność.

Obchody 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce są przede wszystkim Świętem Wolności, wolności, która zakiełkowała w Polsce, a której wówczas dopingował cały wolny świat. Dla upamiętnienia tego wydarzenia z inicjatywy Ambasady RP we Francji oraz Instytutu Polskiego w Paryżu powstał rocznicowy spot, do którego link przesyłam w załączeniu. Spot oddaje w sposób symboliczny drogę, jaką przebyli Polacy, by móc ostatecznie wziąć pełną odpowiedzialność za swój los. W sposób szczególny chcielibyśmy za jego pośrednictwem podziękować Francji i Francuzom za solidarność, za moralne i materialne wsparcie, oraz za gesty przyjaźni okazane Polakom w tym zawiłym momencie historii.

Zachęcam Państwa do obejrzenia spotu i do dzielenia się nim ze znajomymi i współpracownikami, niech o Polsce mówią wszyscy!

Łączę serdeczne pozdrowienia,

TOMASZ ORŁOWSKI

Ambasador RP we Francji

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PNi7GHgxaW4

Komentowanie zablokowane.środa, 29 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART