Polecamy lekturę: Szkaplerz Wandejski autorstwa Haliny Popławskiej

Utworzono 20 listopada 2014 przez Luiza

halina-poplawska-szkaplerz-wandejski-okladka-wyd-oskar-2014-10-16-530x777Polecamy najnowszą publikację  wydawnictwa OSKAR, której autorką jest Halina Popławska. Szkaplerz Wandejski to opowieść o czasach, kiedy nad Sekwaną wybucha Wielka Rewolucja, która stała się inspiracją dla pokoleń demokratów i wzbudziła autentyczny strach wśród koronowanych głów. Duch rewolucyjny i reformatorski zaczął w błyskawicznym tempie opanowywać kolejne warstwy społeczeństwa. Wkrótce jednak ostrze rewolucji skierowało się przeciw ludowi, a uczestnicy przełomu stali się jego ofiarami. Tęsknota za monarchią doprowadziła do powstania w Wandei, lud przeciwstawił się „rządom ludu”, ale konsekwencje wojny domowej były tragiczne. Spustoszenie kraju, gwałty, rabunki, masowe mordy i liczba, która robi największe wrażenie – ponad 100 000 zabitych, rannych lub wysiedlonych. O tym opowiada Halina Popławska, ale również o miłości i nienawiści, lojalności i zdradzie, bohaterstwie i tchórzostwie. Na sztandarze „Wolność, Równość, Braterstwo”, a w tle ludzkie namiętności…

Halina Popławska – autorka kilkunastu powieści, napisanych w konwencji romansu historycznego. Duża część akcji powieści rozgrywa się na terenie Francji. Autorka przedstawia wydarzenia mało znane polskiemu czytelnikowi, nie zapominając jednak o rodzimych wątkach nad Sekwaną. Po III rozbiorze Polski, a zwłaszcza upadku powstania listopadowego, nastąpiła tzw. Wielka Emigracja. Ojczyznę opuścił wówczas kwiat polskiej inteligencji, z Mickiewiczem i Słowackim na czele. Kolejne pokolenia emigrantów związały na dobre i na złe swoje losy z krajem Woltera i Napoleona. O tym pisze Popławska, ale porusza także inne okresy historyczne. Napisała m.in. trylogię o czasach napoleońskich. Jest również autorką cyklu powieści o XVIII-wiecznej Francji.

Szkaplerz Wandejski, Halina Popławska, wydawnictwo OSKAR, Gdańsk 2014.

W grudniowym numerze Vectora Polonii redakcja ogłosi konkurs, w którym do wygrania będzie egzemplarz tej książki, ufundowany przez wydawnictwo Oskar.  

 

Komentuj...

*poniedziałek, 25 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART