Paryż: wieczór poświęcony księdzu Józefowi Sadzikowi

Utworzono 07 lutego 2015 przez Luiza

ojciec Alexandre Pietrzyk oraz pani dr Dorota Sieroń-Gałusek, foto: A.Z.

ojciec Alexandre Pietrzyk oraz pani dr Dorota Sieroń-Gałusek, foto: A.Z.

„Liczy się uczciwość i dobroć” – ks. Józef Sadzik

W paryskim ośrodku ojców pallotynów, odbył się wieczór poświęcony księdzu Józefowi Sadzikowi. Spotkanie, zorganizowane 6 lutego 2015, poprowadził ojciec Alexandre Pietrzyk, przełożony Regii Miłosierdzia Bożego we Francji. Głównym gościem była pani dr Dorota Sieroń-Gałusek z Katedry Edukacji Kulturalnej w Cieszynie, która zaprezentowała zebranym postać księdza pallotyna Józefa Sadzika (ur. 16.02.1933 w Sułkowicach k. Krakowa – zm. 26.08.1980 w Osny k. Paryża), założyciela wydawnictwa Éditions du Dialogue w stolicy Francji, publikującego książki w języku polskim. Zainicjował również powstanie serii wydawniczej Znaki Czasu, prezentującej teksty myślicieli i pisarzy religijnych.

Sadzik, zdaniem pani dr Sieroń-Gałusek nie należał do grona zwykłych kapłanów. Był animatorem sztuki i kultury. Przyjaźnił się z wieloma pisarzami i twórcami na emigracji takimi jak Czesław Miłosz, Józef Czapski, Zygmunt Hertz czy Jan Lebenstein, którego witraże można do dzisiaj podziwiać w domu pallotynów przy 25 rue Saurcauf w VII dzielnicy Paryża. W tym właśnie miejscu ksiądz Sadzik w 1973 utworzył ośrodek odczytowo-dyskusyjny dla Polaków z kraju i emigracji pod nazwą Centrum Dialogu, gdzie gościli i dyskutowali ludzie o bardzo różnych swiatopoglądach, między innymi Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Karol Wojtyła, Leszek Kołakowski, Zbigniew Herbert czy Jarosław Marek Rymkiewicz.

Dorobkiem i spuścizną duchową, jakie pozostawił po sobie ks. Józef Sadzik, zajmuje się od wielu lat ks. Marek Wittbrot – propagator myśli zalożyciela Centrum Dialogu oraz redaktor internetowego pisma „Recogito”. Jak wspomina ks. Wittbrot w artykule pt. „Dialog. Otwarta przestrzeń”, opublikowanym na łamach „Vectora Polonii” (nr 6, 09.02.2014) z okazji 40-lecia istnienia Centre du Dialogue: „Ksiądz Sadzik dał przykład, że nie tylko wolno, nie tylko warto, lecz z całych sił należy zabiegać o autentyczną wymianę myśli, czyli o spotkanie, poznanie się i zrozumienie. Żeby to nastąpiło, najpierw trzeba się wysłuchać. Nie może też chodzić wyłącznie o przekonanie do swoich racji. Dialog bowiem powinien przybliżać do rzeczywistości, uwzględniać różne jej aspekty i uwarunkowania, prowadzić do wspólnego odkrywania istoty rzeczy.”

Ksiądz Sadzik zmarł w wieku zaledwie 47 lat pozostawiając po sobie testament z 26 września 1977 roku, który został odczytany podczas piątkowego spotkania. Oto jego fragment: „Nie jest ważne kto ile zdziała – zależy to najczęściej od niezasłużonych talentów. Liczy się cierpienie złączone z krzyżem Jezusa, liczy się uczciwość i dobroć.

Autor: Agnieszka Zaleska

 

Komentuj...

*niedziela, 31 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART