Paryż: wernisaż wystawy „Rodziny fabrykanckie i artystyczne Łodzi. Muzeum Miasta Łodzi – zachowane dziedzictwo ludzi i miejsca”

Utworzono 04 września 2015 przez Luiza

@ www.muzeum-lodz.pl

@ www.muzeum-lodz.pl

Po wakacyjnej przerwie Biblioteka Polska w Paryżu otwiera swoje podwoje 8 września.

Tego dnia wieczorem, o godz. 18.30 rozpocznie się wernisaż wystawy „Rodziny fabrykanckie i artystyczne Łodzi. Muzeum Miasta Łodzi – zachowane dziedzictwo ludzi i miejsca” poprzedzony prelekcjami Cezarego Pawlaka z Muzeum Miasta Łodzi oraz Haliny Urbanowski.

Obchodzące w roku 2015 jubileusz 40-lecia swojej działalności Muzeum Miasta Łodzi przygotowało projekt pod nazwą Dziedzictwo dwóch kultur, którego ważną częścią jest wystawa w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Jej kontekstem jest obecność w zbiorach BPP dwóch cennych obrazów Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego, które zostały podarowane tej instytucji przez Janinę Poznańską, żonę Hermana, syna Izraela Poznańskiego. Wystawa stała się okazją by zaprezentować Łódź jako miasto wielu kultur, Muzeum Miasta jako miejsce łączące teraźniejszość i przeszłość, rodzinę Poznańskich i ich dziedzictwo kulturowe oraz najważniejsze postacie Panteonu Wielkich Łodzian. Wystawa prezentuje także jeden z ostatnich projektów Muzeum poświęcony łódzkiej rodzinie Urbanowskich, która na przełomie XIX i XX wieku stworzyła największy i najbardziej nowoczesny na ziemiach polskich zakład kamieniarsko-rzeźbiarski. Na jego dorobek składa się szereg wartościowych pod względem historycznym i artystycznym zabytków architektury, rzeźby i sztuki sepulkralnej. Stanowią one dziś cenne zabytki Łodzi, także innych miast polskich i europejskich – można je zaliczyć do europejskiego dziedzictwa kulturowego. Potomkowie rodziny Urbanowskich mieszkają obecnie w Paryżu.

@Bibliotheque-polonaise-paris-shlp.fr

@Bibliotheque-polonaise-paris-shlp.fr

W XIX i na początku XX wieku Łódź była miastem wielu narodów, wyznań i kultur. Muzeum Miasta Łodzi stało się miejscem symbolicznym historii miasta minionych epok, jego siedzibą jest najbardziej okazały pałac stanowiący jeden z elementów zespołu fabryczno-mieszkalnego Izraela K. Poznańskiego – jednego z największych łódzkich fabrykantów i przedstawiciela europejskiej burżuazji przemysłowej. Pałac Poznańskich należy do najcenniejszych zabytków miasta, jego architektura reprezentuje najwyższy poziom osiągnięć tego okresu w skali europejskiego dziedzictwa kulturowego. Historia rodziny Poznańskich ukazuje nie tylko drogę sukcesu finansowego ale także ich zaangażowania na rzecz miasta. Interesującym wątkiem tej historii jest mecenat artystyczny, który wyrażał się we wsparciu młodych artystów oraz zbiory dzieł sztuki zdobiące wnętrza pałacowe i okazyjnie prezentowane na wystawach. Izrael K. Poznański przyczynił się do rozwoju drogi artystycznej Samuela Hirszenberga, który dzięki licznym podróżom europejskim stał się znanym i cenionym polskim malarzem pochodzenia żydowskiego. Syn Izraela Maurycy i jego żona Sara z Silbersteinów posiadali natomiast wartościową kolekcję dzieł sztuki znanych i cenionych artystów polskich, także europejskich. Bogata spuścizna rodziny Poznańskich w wyniku wojen i kryzysów gospodarczych została znacznie rozproszona, także w związku z wyjazdem z rodzinnego miasta członków rodziny Poznańskich. Wielu z nich związało swoje życie z Francją, tak jak wnukowie Izraela Poznańskiego – Alfred Savoir i Victor Yanaga, którzy wzbogacili życie artystyczne ówczesnego Paryża. Łódzkie korzenie i związki z Francją to postacie wybitnych artystów XX wieku – pianisty Artura Rubinsteina i kompozytora Aleksandra Tansmana.

Źródło: www.muzeum-lodz.pl

Wystawa czynna od 9 września 2015 r. do 2 października 2015 r.
Biblioteka Polska w Paryżu
6 quai d’Orleans

Komentuj...

*czwartek, 2 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART