Paryż: Święto Niepodległości

Utworzono 11 listopada 2015 przez Agnieszka Zaleska

IMG_1215Z okazji 11 listopada świętowała nie tylko Polska, ale również polskie placówki w tym ambasada RP w Paryżu, gdzie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości odbyło się spotkanie w celu uczczenia historycznego momentu odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dwudziestoleciu międzywojennym poszczególne bloki polityczne toczyły spór o to jaką datę wybrać za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

W bloku piłsudczyków symbolicznym wydarzeniem był 10 listopada, kiedy to do Warszawy powrócił Piłsudski z niewoli w twierdzy magdeburskiej. Natomiast lewica twierdziła, że momentem historycznym było utworzonie w Lublinie rządu Daszyńskiego.

Spór rozstrzygnął Sejm RP w 1937 r., który  za Święto Niepodległości ustalił dzień 11 listopada argumentując tę datę „jako rocznicę odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.

W latach 1939-1944 obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe ze względu na okupację a od 1945 roku – zakazane przez władze PRL. Władze komunistyczne świętem państwowym ustanowiły wtedy dzień 22 lipca – na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, który w rzeczywistości był instytucją marionetkową podporządkowaną  politycznej kontroli Józefa Stalina. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły w czasach PRL ogromnymi represjami.

Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 roku pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. 11 listopada 1997 Sejm podjął uchwałę podkreślającą, że „ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę.”

Komentuj...

*sobota, 4 kwietnia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART