Paryż: Rafał Blechacz wystąpi na deskach sceny Théâtre des Champs-Elysées

Utworzono 22 stycznia 2014 przez Luiza

24 stycznia 2014 na deskach sceny w  Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu wystąpi Rafał Blechacz. Podczas koncertu artyście towarzyszyć będą muzycy z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz dyrygent Trevor Pinnock.

W programie występu: Chopin: Piano Concertos nos. 1 & 2 oraz Ludwig van Beethoven Les créatures de Prométhée op. 43.

Rafał Blechacz: W październiku 2005 roku bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (drugiej nagrody nie przyznano). Pianista otrzymał również wszystkie nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. Jest także zdobywcą nagrody publiczności.

Urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W maju 2007 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Artysta, uczestnicząc w festiwalach i konkursach na całym świecie, zdobył wiele nagród i wyróżnień, a wśród najważniejszych są: I nagroda i Grand Prix w XIII Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wlkp.(1996), II nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2002), zwycięstwo ex aequo z A. Kobrinem w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003).

Złoty Medal na Konkursie Chopinowskim otworzył artyście drzwi do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata: m.in.Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, SaliPlayela w Paryżu, Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurichu czy La Scala w Mediolanie. Ponadto artysta zapraszany jest na najlepsze festiwale muzyczne takie jak: Salzburg, Verbier w Szwajcarii, La Roque-d’Anthéron (Francja), Klavier-Festival Ruhr w Niemczech oraz Gilmore Festival w USA. Jego występy spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków. Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi, współpracując z wybitnymi dyrygentami takimi jak: Charles Dutoit, ValeryGergiev, Kent Nagono, Dawid Zinman, Daniel Harding, Trevor Pinnock, Fabio Luisi, MikhailPletnev, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, i Viktor Pablo Perez. Za swoją dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał prestiżową nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena) przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych.

29 maja 2006 roku artysta podpisał ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, Polakiem związanym z tą prestiżową firmą. Pierwsza płyta z preludiami Fryderyka Chopina ukazała się w sprzedaży w Europie w październiku 2007 roku. W Polsce uzyskała status platynowej płyty już w drugim tygodniu sprzedaży. Ponadto wyróżniona została wieloma nagrodami m.in. niemiecką Echo Klassik i francuską Diapason D’or.

Kolejna płyta z sonatami Haydna, Mozarta i Beethovena ukazała się w październiku 2008 roku, zyskując wielkie uznanie krytyków oraz słuchaczy. Po sukcesie dwóch poprzednich płyt artysta uczcił Rok Chopinowski 2010 nagraniem obu Koncertów Fortepianowych Fryderyka Chopina. Pianiście towarzyszy znakomita Concertgebouw Orchestra, (która przez brytyjski „Gramophone” w 2009 roku uzyskała tytuł najlepszej orkiestry świata) pod dyrekcją Maestra Jerzego Semkowa. Płyta otrzymała bardzo prestiżową nagrodę krytyków z Niemiec, Austrii i Szwajcarii „Preis der Deutschen Schallplattenkritik. W Polsce uzyskała w bardzo krótkim czasie status podwójnej płyty platynowej.

Kolejne nagranie z utworami Debuss’ego i Szymanwskiego zyskało również wielkie międzynarodowe uznanie. W lipcu w 2012 roku Deutsche Phono Akademie przyznało nagrodę ECHEOKlassik w kategorii „Najlepsza płyta solowa roku” ( XX i XIX w.).Ponadto nagranie zostało wyróżnione Albumem Miesiąca przez brytyjski magazyn Gramofon oraz polską nagrodą Fryderyk w kwietniu 2013 roku jako najlepszy album z muzyką klasyczną.

Jesienią 2013 roku powrócił do Chopina nagrywając jego Polonezy. Album już w dniu sprzedaży uzyskała status złotej płyty. Ponadto nagranie otrzymało nagrodę „Preis der DeutschenSchallplattenkritik jako najlepszy album w kategorii „Muzyka fortepianowa” (VI kw. 2013 r).

Kilka dni temu Rafał Blechacz został laureatem Gilmore Artist Award.

Więcej informacji (bilety, rezerwacje) na stronach www.theatrechampselysees.fr i www.institutpolonais.fr .

Info biograficzne ze strony www.blechacz.net

Komentowanie zablokowane.wtorek, 21 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART