Paryż: Galerie Roi Doré – „Jan Lebenstein. In Memoriam”. Paryska wystawa prac na papierze. Wernisaż 22 maja, godz. 18.00.

Utworzono 21 maja 2014 przez Luiza

affiche_logo_redJan Lebenstein należy do grona najwybitniejszych artystów polskich działających na emigracji. Jego dorobek, to twórczość trudna, ale fascynująca. W niezwykły sposób odzwierciedla dzieje, uczucia i zainteresowania swego demiurga. Zazwyczaj umiejscawiany na marginesie dziejów sztuki, opiera się popularności, niemniej cieszy niegasnącym uznaniem wśród kolekcjonerów i znawców.

            Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni – mówił w jednym z wywiadów Lebenstein. Sztuka artysty wyróżnia się charakterystycznymi okresami twórczymi. Początkiem jej są klasyczne pejzaże. Dalej świat „figur” (tych architektonicznych, a potem „kreślonych” i „osiowych”), które Aleksander Wojciechowski nazywał „malarstwem przyszłości” i „sztuką nowego naturyzmu”. Potem okres, w którym wyprowadził Lebenstein swoje działania w krąg cykli: „Potworne zwierzęta” i „Notatnik intymny” oraz tworzonych z niesamowitym natchnieniem ilustracji do Biblii („Księga Hioba”, „Apokalipsa”). Sztuka tworzona przez Lebensteina to obraz ukazujący dzieje ludzkości, a także społeczno-umysłowy stan charakteryzujący przedstawicieli XX wieku. Doskonałe technicznie, wyrafinowane, oparte na literaturze i przemyślane w najdrobniejszych szczegółach dzieła nie stanowiły szybkiego i prostego zbioru przypadków. Były niczym klasyczne malarstwo renesansu, odziane w nowoczesną szatę świata codziennego – podsumowywała historyk sztuki Anna Rudek-Śmiechowska.

            Jan Lebenstein urodził się w Brześciu (Polesie) w 1930 roku. Był malarzem i grafikiem. Dorastał w rodzinie patriotycznej, związanej z tradycją wojskową. Jego ojciec – Paweł – należał do konspiracji i zginął w czasie wojny. Sam artysta, wraz z bratem Józefem, brał czynny udział w działaniach Państwa Podziemnego. Był m.in. członkiem Szarych Szeregów. Józef zginął po wojnie, zastrzelony przez funkcjonariuszy UB. Jan został aresztowany i osadzony na kilka tygodni w więzieniu. Rodzinne tragedie i doświadczenia wojenne odcisnęły głębokie piętno, widoczne niejednokrotnie w twórczości Lebensteina. Karierę artystyczną zaczął w Warszawie. Uczył się w Państwowym Liceum Artystycznym, a potem studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał prace m.in. podczas słynnej ekspozycji w warszawskim Arsenale, w 1955 roku. W 1959 roku otrzymał Grand Prix na I Biennale Młodych w Paryżu. W ramach nagrody wyjechał do Francji i pozostał tam na stałe. Do kraju wrócił dopiero w latach 90. Wystawiał niemal na całym świecie: Berlin, Kassel, Nowy Jork, Oslo, Rzym, Sao Paulo i w wielu, wielu innych miastach. Jego dzieła znajdują się w licznych kolekcjach (jedną z największych posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu). Artysta zmarł w Krakowie, w maju 1999 roku.

            Lebenstein jest dla mnie malarzem ledwie uchwytnej wieloznaczności świata, w którym żyjemy – podsumowywał twórczość przyjaciela Gustaw Herling-Grudziński. W tym roku (2014) przypada piętnasta rocznica śmierci twórcy. W związku z tym, paryska galeria Roi Doré, której profil działalności opiera się na promowaniu polskich artystów żyjących i tworzących poza granicami kraju, zorganizowała wystawę prac Jana Lebensteina. Chcieliśmy upamiętnić to wydarzenie w odpowiedni sposób, niejako przypominając – również międzynarodowej publiczności – tego jakże wybitnego twórcę – uzasadnia marszand i właściciel Galerii Roi Doré. Ekspozycja trwać będzie od 23 maja do 5 lipca 2014 roku. Patronami wystawy są m.in. Fundacja im. Jana Lebensteina oraz Ambasada RP we Francji i Instytut Polski w Paryżu. Zorganizowana przez Galerię Roi Doré w Paryżu wystawa została wyróżniona jako projekt polonijny przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Jan Lebenstein. In memoriam” 23 maja – 5 lipca 2014 r. Wernisaż 22 maja, godz. 18.00, wstęp wolny Galerie Roi Doré 6, Rue Sainte Anastase 75003 Paryż – Francja +33 1 42 78 54 42 galerie@roidore.com www.roidore.com

Galeria czynna jest od wtorku do piątku w godzinach od 12.00-19.00 i w soboty w godzinach od 13.00 do 20.00.

ZAPRASZAMY!

Komentowanie zablokowane.sobota, 22 lutego, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART