Paryż: Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych SHORT WAVES 2014 ponownie w Paryżu!

Utworzono 05 marca 2014 przez Luiza

plakat swTen jeden z najważniejszych przeglądów krótkiego metrażu organizowany jest od 6 lat. Do Paryża zawita po raz drugi. W tym roku odwiedzi ponad 50 miast w Polsce, Europie i na świecie, w tym po raz pierwszy dotrze do tak odległych krajów jak Meksyk i Indonezja!

W pokazie konkursowym bierze udział 7 filmów zrealizowanych w 2013 r. reprezentujących rożne rodzaje i estetyki: animacje: Ziegenort Tomasza Popakula i Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek Karoliny Specht, fabuły: Hosanna Katarzyny Gondek i Matka Łukasza Ostalskiego, dokument Nasza klątwa Tomasza Sliwińskiego, film eksperymentalny Rezonans Mateusza Sadowskiego oraz teledysk Unconscious Martyny Iwańskiej

O przyznaniu nagrody głównej Grand Prix decyduje publiczność. Międzynarodowe jury wyłoni również laureatów nagród Short Waves Pro.

Podczas wieczoru można będzie również obejrzeć zwycięski obraz ubiegłorocznej edycji: O rządach miłości Adeli Kaczmarek. Po projekcji odbędzie się spotkanie z realizatorką.

Wieczór zakończy polski poczęstunek oraz koncert duetu Rebeka z Polski grającego eksperymentalny pop.

„Vector Polonii” jest patronem medialnym wydarzenia.

Sobota, 22 marca, godz. 18.00

Les Trois Baudets: 64 Boulevard de Clichy, 75018 Paryż

Bilety: 15 € normalny, 10 € ulgowy. Do nabycia na miejscu, przed festiwalem, oraz w sprzedaży on line (digitick, FNAC)

FILMY KONKURSOWE SHORT WAVES GRAND PRIX 2014

ZIEGENORT, Tomasz Popakul, Animacja, 2013, 19’

Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie.

REZONANS, Mateusz Sadowski, Film eksperymentalny, 2013, 6’16” 

Efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną), a wreszcie równoważenia rozbieżnych tropów lekturą, między innymi, Roberta Walsera. Film powstawał równolegle wobec zgłębiania wspomnianych zagadnień.

NASZA KLĄTWA, Tomasz Śliwiński, Film dokumentalny, 2013, 27’ 

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.

NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK, Karolina Specht, Animacja, 4’57” 

Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Ciągłe deformacje i wtłaczanie w cudze formy budzi w nim poczucie buntu. Czy może żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?

HOSANNA

Katarzyna Gondek, Film fabularny, 2013, 9’30” 

Hosanna to baśń o dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie. Wnuczka odkrywa osobliwą kolekcję kolegów babci i stopniowo bada ich rolę w jej życiu. Zaciekawienie dziewczynki rujnuje i jednocześnie buduje na nowo babciny porządek rzeczy.

MATKA, Łukasz Ostalski, Film fabularny, 2013, 30’ 

 

Małgorzata (w tej roli Danuta Stenka) – na co dzień ważny polityk – jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn – narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.

UNCONSCIOUS, Martyna Iwańska, Teledysk, 2013, 4’56” 

Teledysk do utworu duetu Rebeka. Sam duet pojawia się w klipie, ale najważniejsi są odtwórcy głównych ról – Maria Cieślak i Piotr Stramowski, oraz ascetyczna scenografia. Unconscious to historia hipnotyzującego i niepokojącego związku miłosnego, jednostronnej relacji z zaskakującym otoczeniem.

ŁACZNY CZAS: 102 minuty 

Komentowanie zablokowane.poniedziałek, 20 stycznia, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART