Paryż: DO 28 GRUDNIA można oglądać spektakl Bac à Sable (Piaskownica) Michała Walczaka w reż. Ewy Rucińskiej w Manufacture des Abbesses

Utworzono 10 grudnia 2013 przez Luiza

affiche bac newO sztuce:

„Piaskownica” poprzez spotkanie JEJ i JEGO w piaskownicy, ich rozmowy, konflikty, wspólnie dzielone chwile i momenty samotności, mówi o niedojrzałości, strachu przed dorastaniem, strachu przed poznaniem drugiej osoby, bliskością, a w końcu o strachu przed miłością.

Lęk przed dopuszczeniem kogoś na „ nasze terytorium”, do naszego życia, jest uniwersalną obawą, która towarzyszy nam wszystkim, i która staje się powoli obsesją naszej epoki. Spotkanie dwójki dzieci – a może są oni już dorośli?- wokół piaskownicy stanowi pretekst dla opowieści o kondycji młodzieży i młodych dorosłych, którzy muszą wybierać między wolnością a miłością, niezależnością a wspólnotą, aby w końcu zdecydować co jest dla nich tak naprawdę najważniejsze.

Autor: Michał Walczak (ur. W 1979 r. w Sanoku) – polski dramatopisarz i reżyser. Zadebiutował w 2002 roku dramatem „Piaskownica”, za który otrzymał nagrodę w konkursie „My na progu nowego wieku”. Sztuka została wystawiona w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, a reżyserem był Piotr Kruszczyński. Piaskownicę wystawiono również w Teatrze Narodowym w Warszawie (reż. Tadeusz Bradecki). W 2005 roku zrealizowano na jej podstawie spektakl Teatru Telewizji. Jego sztuka „Podróż do wnętrza pokoju” wystawiona w Teatrze Powszechnym w Radomiu przez Adama Srokę zdobyła nagrodę na 9. Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sam autor zrealizował ją na scenie Garaż Poffszechny Teatru Powszechnego w Warszawie (2003), debiutując jako reżyser. Na jej podstawie nakręcono również spektakl Teatru Telewizji. Sztuka ta została nagrodzona na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „ Dwa Teatry” w Sopocie za oryginalny polski tekst dramatyczny. Ponadto Walczak napisał dramaty Rzeka, Kac (Teatr Nowy w Łodzi, reżyseria własna), Nocny autobus (Teatr Stary w Krakowie, reż. Jarosław Tumidajski), Całe życie Jarosława, Pierwszy raz (Teatr Narodowy w Warszawie, reż. Tadeusz Bradecki)„Piaskownica”, krótka sztuka, godzinny spektakl debiutującego autora była wystawiona szesnaście razy miedzy 2002, a 2008 rokiem na największych scenach Polski, Czech, Niemiec i Słowacji. Wielki sukces „Piaskownicy” dał Michałowi Walczakowi pozycję jednego z najważniejszych autorów swojej generacji, zarówno w Polsce jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. W kolejnych latach po publikacji sztuki autor potwierdza swoją pozycję kolejnymi tytułami (Biedny ja, suka i jej nowy koleś, Kac, Podróż do wnętrza pokoju, Amazonia), które są do dziś grane na największych Polskich Scenach. Sztuki Michała Walczaka zostały przetłumaczone na języki: angielski, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski i słowacki

Piaskownica 1Aktorzy:

EWA RUCINSKA – aktorka i pianistka, ukończyła Cours Florent w Paryżu i Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest współzałożycielką Compagnie du Soir i gra także w drugiej sztuce kompanii: „ Iluzjach” IwanaWyrypajewa. Współpracuje na stałe z kompanią Mademoiselle Madame gdzie gra w spektaklach muzycznych, a także Companie des Onze Coups, z którą występuje w klasycznym francuskim repertuarze. Jest także nauczycielem fortepianu w prywatnej szkole muzycznej w Paryżu. W sezonie 2013-2014 można ją zobaczyć w „La fausse Suivante” w teatrze Akteon i „Bac a sable” w teatrze Manufacture des Abbesses.

Piaskownica 6 (1)SIMON JEANNIN – aktor, absolwent Cours Florent w Paryżu. W latach 2010-2013 związany z grupą improwizacji teatralnej Moustaches Sauvages. W 2010- 2011 gra w sztuce Matthieu Noela « Retour Rapide de l’ Etre Aime »( teatr Akteon). W sezonie 2013-2014 można go zobaczyć w sztukach „Love and Money” w teatrze Menilmontant, „Ici ou ailleurs” w teatrzeGouvernail i „Bac a sable” – „Piaskownica” w teatrze Manufacture des Abbesses.„Piaskownica” jest ich drugim wspólnym projektem.

COMPAGNIE DU SOIR

Bogactwo teatralne Europy Wschodniej- a  w  szczególności  młodych  autorów   ostatniej generacji, twórców  fascynujących  i  wartych  odkrycia- pozostaje nadal mało  znane  we  Francji.

Podwójne pragnienie: odnalezienia naszej drogi, naszego  głosu  we   współczesnym  teatrze,  a  także  chęć  zaprezentowania  francuskiej  publiczności   teatru  młodych  twórców  Europy  Wschodniej  i  Środkowo-Wschodniej, zaprowadziło  nas  do  utworzenia  Compagnie  du  Soir  i  do  realizacji  sztuk  „Iluzje”   Iwana Wyrypajewa, „Piaskownicy”  Michała  Walczaka  i  niedługo  „Wszystko  o   kobietach”  Miro  Gavrana. Compagnie du Soir skupia swoje poszukiwania i pracę  artystyczną  wokół  sztuk   współczesnych  wyróżniających  się  dużym  nowatorstwem  i  jeśli  tylko  to   możliwe,  nieznanych  jeszcze  we  Francji.  Niemniej  jednak  kompania  wybiera   zawsze do swoich realizacji wybitnych autorów, znanych  już  publiczności   międzynarodowej.  Wybór  naszych  autorów  nie  jest  nigdy  dziełem  przypadku,   ale  częścią  strategii  rozwoju  i  promocji  teatru  Wschodnioeuropejskiego  we   Francji,  a  także  wyrazem  naszej  chęci  otwarcia  sceny  francuskiej  na  nowe   artystyczne przestrzenie.

Zapraszamy!

 

Komentuj...

*sobota, 24 sierpnia, 2019

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART