Blog | Z VECTORA POLONII

Tags:

„Vector Polonii”- magazyn Polaków ciekawych świata

Utworzono 10 marca 2016 przez Agnieszka Zaleska

logoVPSzanowni Państwo,

W lutym 2016 roku przekazaliśmy Państwu kolejny numer „Vectora Polonii”- magazynu Polaków ciekawych świata. Wraz z ostatnim wydaniem nr 117-118 (02/2016-03/2016), z przyczyn niezależnych od Wydawcy i Redakcji, działalność gazety zostanie zawieszona.

„Vector Polonii” ukazywał się od października 2012 roku nakładem wydawnictwa Éditions yot-art. Był to jedyny miesięcznik, w formie drukowanej, wydawany we Francji w języku polskim i mający status niezależnej gazety w świetle prawa francuskiego. Początkowo jako tygodnik, od września 2014 roku stał się miesięcznikiem społeczno-kulturalnym, skierowanym do osób zainteresowanych życiem Polaków poza granicami kraju. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przez tyle lat tworzyć kronikę życia Polaków i osób polskiego pochodzenia na świecie.

Dziękujemy za Państwa obecność.

Z wyrazami szacunku,

Redakcja „Vectora Polonii”

Komentarzy (0)

Tags:

Nowy Vector Polonii już w sprzedaży!

Utworzono 28 lutego 2016 przez Luiza

Zrzut ekranu 2016-02-22 o 00.27.38Szanowni Czytelnicy, nowy numer Vectora Polonii już w sprzedaży! Zapraszamy do lektury, przygotowaliśmy dla Państw wiele interesujących tekstów, wśród nich:

 • Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie – symboliczny powrót pisarza i malarza do Polski. Rozmowa Elżbiety Skoczek z dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzejem Betlejem oraz z wicedyrektorem dr hab. Andrzejem Szczerskim
 • Verdun – 100 lat po wielkiej wojnie. Przemysław Jaskółowski
 • Posłowie wybrali Patronów roku 2016
 • Polonijni wolontariusze ekipą ratunkową dla bezdomnych w Nowym Jorku. Andrzej Dobrowolski
 • Obowiązek deklaracji środków pieniężnych w UE. Jolanta Boulboulle-Kaczorowska
 • Z czym zmagają się szkoły polonijne. Beata Kołodziej
 • FEMINA IN PURIS NATURALIBUS, czyli świat malowany przez Kruka. Janusz Elis Kowalski
 • Maria – inna niż ta z podręczników… Aleksandra Stenka
 • Polacy w Szampanii. Jean-Claude Kociołek
 • Spostrzeżenia polskiej paryżanki: To jeszcze nie koniec!!! Krystyna Mazurówna
 • Psyche i Soma: Na dalszą drogę. Katarzyna Nowak-Choux
 • O tem-że dumać… O miastach i miłości. Ludwik Lewin
 • Jarek Kruk – między celebracją kobiecego ciała a refleksją nad ludzką naturą. Magdalena Sawczuk
 • Paryż – miasto kobiet. Magdalena Sawczuk
 • Moda odnaleziona – skarby z garderoby hrabiny Greffulhe. Anna Garnys
 • Rozmowa Agnieszki Zaleskiej z Elizabeth Czerczuk
 • Sceniczny powrót Szymona Laksa. Leszek Bernat
 • Pierre Boulez nie żyje. Wspomnienie. Leszek Bernat
 • Powieść w odcinkach. Cezary Dobies – „Wazon Sypialny”. Rozdział dziewiąty – „Kwiat żurawiny”
 • Paryski spacer: Polskimi śladami ulicą Świętego Jakuba. Anna Garnys
 • Lizbona w rytmie fado. Magdalena Bogacka
 • Nowa Zelandia zimą, czyli latem. Jacek Luba

Dodatkowo przegląd aktualności, wydarzeń minionych, polecanych filmów, książek, spektakli, wystaw.

Polecamy!

Komentarzy (0)

Tags: , ,

Tajemnica wywiadu w Archives Nationales

Utworzono 08 stycznia 2016 przez Agnieszka Zaleska

Le secret de l'etatPo 40 latach eksperymentów Krzysztofa Pruszkowskiego w dziedzinie portretów komponowanych z wykorzystaniem fotosyntezy, zdjęcie jego autorstwa pojawiło się na plakacie wystawy „Le secret de l’État”. Wystawa przedstawia historię wywiadu obejmując okres końca epoki absolutystycznej aż po XXI wiek, czyli od kawalera Éona aż po tajnych agentów, pracujących dla prezydenta V Republiki. Archiwa Narodowe przy współpracy z Ministerstwem Obrony oraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych prezentują tajemniczy świat wywiadu, kontrwywiadu, służb specjalnych, szpiegostwa, a także polskiej Enigmy. Na uwagę zasługuje w szczególności plakat wystawy z użyciem zdjęcia autorstwa Krzysztofa Pruszkowskiego pt. „Prezydent V Republiki”. Krzysztof Pruszkowski, urodzony w 1943 w Kazimierzu Dolnym, od lat 90. mieszka w Paryżu – artysta fotografik, architekt. Zajmuje się fotografią konceptualną. Porusza zagadnienia wielości przestrzeni i czasu. Artysta od 1984 r. rozwijał i opracowywał nową koncepcję fotografii, nazwaną przez siebie fotosyntezą. Polega ona na wielokrotnym fotografowaniu tego samego motywu, w celu uzyskania obrazu syntetycznego. Technikę tę stosuje fotografując pejzaże oraz portrety, ale także znane dzieła sztuki. Odwołuje się również do fotografii innych artystów.

„Le secret de l’État. Surveiller, protéger, informer. XVIIe-XXe siècle.”

Archives nationales – Site de Paris – hôtel de Soubise

60 rue des Francs-Bourgeois 75003 Paryż

Wystawę można oglądać do 28 lutego 2016 roku

 

Komentarzy (0)

Tags:

Kreatywna Polka: Wywiad z Anną Korbińską

Utworzono 18 grudnia 2015 przez Agnieszka Zaleska

Anka fot. ARTJANI

Anka, fot. ARTJANI

Wywiad z Anną Korbińską, muzyczką, wokalistką i założycielką grupy ANKA, inspirującej się polskim folklorem

Agnieszka Zaleska: Czy z koncertowania można się utrzymać?

Anna Korbińska: Tak, można. Koncertowanie z moim własnym zespołem ANKA jeszcze nie przynosi znacznych dochodów, więc swój projekt śpiewania po polsku wspieram koncertowaniem z różnymi zespołami muzycznymi, z którymi podróżujemy po całym świecie. Ostatnio byliśmy w Casablance. Raz też w Polsce. Studiowałam muzykę klasyczną i jazz, więc mam szeroki wachlarz, który pomaga mi realizować muzyczne marzenia.

Jak doszło do wyjazdu do Francji? Śpiewasz przecież po polsku, tworzysz muzykę opierającą się na polskim folklorze, więc skąd wzięła się decyzja o wyjeździe?

Kiedy mieszkałam w Polsce, marzyły mi się studia jazzowe w klasie saksofonu, w Stanach Zjednoczonych, ale na początku studiowałam w Katowicach grę na flecie klasycznym. Później wyjechałam do Warszawy, żeby zacząć studiować jazz, a po roku znalazłam w Paryżu filię szkoły jazzowej z USA. Wiedziałam, że nauka nad Sekwaną pomogłaby mi dostać się na studia za Oceanem. Po roku studiów paryskich mogłam ubiegać się o amerykańskie stypendium, które wreszcie otrzymałam.

Dlaczego ostatecznie nie wyjechałaś do Stanów Zjednoczonych?

Warunkiem wyjazdu do Stanów było posiadanie 20 tysięcy dolarów na utrzymanie się samodzielnie przez cały rok lub uzyskanie stypendium z Ministerstwa Kultury. Niestety 20 tysięcy dolarów nie miałam, a Ministerstwo Kultury w Polsce nie zgodziło się na stypendium, ponieważ preferowano studia z muzyki klasycznej, a nie z muzyki rozrywkowej. Finalnie zostałam w Paryżu i skończyłam studia w paryskim konserwatorium.

Jak zrodziła się decyzja o tym, że będziesz śpiewała po polsku?

Tuż po studiach usiłowałam zdobyć doświadczenie, wiec grałam z różnymi zespołami, ale zawsze marzyłam o własnej grupie. Szukałam swojej drogi. Zastanawiałam się w jakim kierunku pójść. Obserwowałam paryską scenę i stwierdziłam, że to, co jest najciekawsze w Paryżu to to, że mamy wiele narodowości, które przywożą do tego kraju różnorodne bagaże kulturowe. Zastanawiałam się jaki ja mam bagaż kulturalny. Przyglądałam się jednocześnie folklorowi afrykańskiemu oraz brazylijskiemu i stwierdziłam, że oni maja taką bogatą kulturę ludową. A później odkryłam, że polski folklor jest niezwykły. Na przykład Chopin czerpał z bogactwa polskiego folkloru. I tak zaczęłam komponować, eksperymentować, szukać inspiracji w nagraniach Polskiego Radia z lat 50-tych. To są nagrania polskiej muzyki tradycyjnej, w większości starszych osób żyjących na wsiach, które grają na jakimś instrumencie albo śpiewają. Słuchałam tego ciągle. Te nagrania były różnej jakości, trochę jak z innego świata. Czasami można było usłyszeć granie na dudach czy na przykład skrzypcach, a czasem śpiew a capella. Informację o tych nagraniach dostałam od jednego muzyka z Kapeli ze Wsi Warszawa.

Cały wywiad z Anną Korbińską można przeczytać w świątecznym, podwójnym wydaniu Vectora Polonii. Zapraszamy do lektury.

 

 

 

 

Komentarzy (0)

Tags:

Nowy numer Vectora Polonii już w sprzedaży

Utworzono 16 grudnia 2015 przez Luiza

Zrzut ekranu 2015-12-16 o 13.02.46Szanowni Państwo,

Zachęcamy do lektury grudniowo-styczniowego numeru Vectora Polonii, w którym jak zawsze zamieściliśmy wiele interesujących artykułów związanych z życiem Polonii na świecie.

Z wyrazami szacunku,

Redakcja Vectora Polonii

Komentarzy (0)

Tags:

Paryż: finisaż wystawy Michała Batorego

Utworzono 29 listopada 2015 przez Luiza

visuel BatorySpecjalna edycja 50 modeli plakatów MICHAŁA BATOREGO 

Zapraszamy na finisaż wystawy Michała Batorego, który odbędzie się w piątek 4 grudnia 2015 w godzinach od 18.00 do 22.00 w Galerii Roi Doré 61, quai de la Tournelle, Paris 5e. 

Finisaż odbędzie się w obecności artysty, który będzie podpisywał swoje plakaty oraz książkę Grafika emocjonalna (wyd. Drzewo Babel).

Specjalnie dla miłośników prac Michała Batorego, artysty o wyjątkowym języku plastycznym i graficznym, jak i dla osób pragnących odkryć jego twórczość, plakaty są dostępne po raz pierwszy w sprzedaży, dzięki specjalnej edycji 50 modeli plakatów w formacie 100 x 70 cm, wydanych tylko w kilku egzemplarzach.

——

Édition spéciale de 50 modèles d’affiches de MICHAL BATORY

Nous vous invitons au finissage de l’exposition-vente des affiches de Michal BATORY
le vendredi 4 décembre de 18h à 22h à la Galerie Roi Doré 61, Quai de la Tournelle, Paris 5e. Le finissage se déroulera en présence de l’artiste et sera accompagné d’une séance de dédicaces de ses affiches et de son livre Graphisme émotionnel, éd. Drzewo Babel.

Pour ceux qui apprécient le travail de cet artiste au langage graphique et visuel si singulier ou pour ceux qui souhaitent le découvrir, ses affiches sont disponibles à la vente pour la première fois grâce à une édition spéciale de 50 modèles d’affiches au format 100 x 70 cm en tirage limité.

——-

Special edition of 50 models of posters of MICHAL BATORY 

We invite you to the finissage of Michal Batory’s exhibition on Friday, December 4, 2015 from 6 to 10 PM at Galerie Roi Doré 61, quai de la Tournelle, Paris 5e. The finissage will take place in the presence of this world renowned artist and graphic designer and will be accompanied by a signing session of his posters and bookEmotional graphic design (Drzewo Babel ed.)

For those who appreciate the work of Michal Batory, an artist with such a singular graphic and visual language or for those who want to discover it, his posters are available for sale for the first time thanks to a special edition of 50 models of posters 100 x 70 cm, printed in a very limited number.

ROI DORÉ
61, quai de la Tournelle – 75005 Paris
Tél: + 33 1 42 78 54 42; + 33 1 46 33 21 87 galerie@roidore.com
www.roidore.com
du mardi au vendredi de 12h00 à 19h00, le samedi de 13h00 à 20h00 ENTRÉE LIBRE

Komentarzy (0)

Tags:

Listopadowy numer Vectora Polonii już niebawem w sprzedaży!

Utworzono 02 listopada 2015 przez Luiza

 

okładka listopadW listopadowym numerze Vectora Polonii zamieściliśmy  wiele zajmujących tekstów, a wśród nich: w dziale POLONICA, tekst Aleksandry Stenki „Ryba po grecku i polsko-greckie związki literackie …” Jean-Claude Kociołek opowiada historię Teatru Lalek w Charleville-Mézières. W dziale FAHRENHEIT 451, Janusz Elis Kowalski prezentuje tekst pod tytułem „WEDŁUG SNERGA – Odsłona III”. Anna Garnys wybrała lektury książkowe dla dzieci – tym razem 2 pozycje książkowe, docenione przez gości odwiedzających 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie: bajki w języku polskim i francuskim oraz kolorowankę Stefana Romeckiego.  Autorka zabierze nas też na spacer po paryskim cmentarzu Père-Lachaise, na którym odnalazła wiele polskich nazwisk o ciekawej historii.

Krystyna Mazurówna w niezwykle dowcipny sposób pisze o konceptach jesiennych, a Katarzyna Nowak-Choux o nieśmiałości. Polecamy kolejny wywiad z kreatywną Polką, znaną czytelnikom „Vectora Polonii”, Justyną Wojczynską. Agnieszka Zaleska relacjonuje 19. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, na których prezentowało się wydawnictwo Éditions yot-art z Paryża – wydawca „Vectora Polonii”.

Listopadowy „Vector Polonii” to także wspomnienie Festiwalu Loary, który niedawno miał miejsce w Orleanie.

Ponadto, Galeria Roi Doré zaprasza na listopadową wystawę dzieł Zdzisława Beksińskiego oraz na trwającą do 5 grudnia wystawę plakatów Michała Batorego, a Ludwik Lewin wspomina Henryka Błachnio.
W listopadowym numerze „Vectora Polonii” znajdziecie Państwo także mnóstwo informacji pomagających w organizowaniu czasu wolnego. Wskazujemy warte odwiedzenia miejsca, interesujące wydarzenia, a Justyna Wojczynska zdradza przepis na magdalenki, rozsławione przez Marcela Prousta. Jak co miesiąc prezentujemy przegląd ważnych wydarzeń minionych, aktualności, spektakli, wystaw, filmów, lektur książkowych, wydarzeń muzycznych – tym razem także tych związanych z muzyką klasyczną, jak również kolejny odcinek powieści Cezarego Dobiesa, przepowiednie Wróżki Henry oraz poradę prawną mecenas Jolanty Boulboulle-Kaczorowskiej.

Z wyrazami szacunku,

Redakcja „Vectora Polonii”

Komentarzy (0)

Tags:

Październikowe wydanie Vectora Polonii już niebawem w sprzedaży!

Utworzono 23 września 2015 przez Luiza

okładkaSzanowni Państwo,

Do październikowego wydania „Vectora Polonii” Redakcja przygotowała dla Państwa wiele zajmujących tekstów, wśród nich: w dziale POLONICA, tekst Aleksandry Stenki „Polski Październik w Ameryce”. Jean-Claude Kociołek opowiada o tajnikach Szampanii, która znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W dziale FAHRENHEIT 451, Janusz Elis Kowalski prezentuje tekst pod tytułem „WEDŁUG SNERGA – Odsłona II”. Anna Garnys wybrała lektury książkowe dla dzieci i zabiera nas na spacer po paryskich muzeach. Krystyna Mazurówna w niezwykle dowcipny sposób pisze o tym, jak bardzo lubi dawać prezenty, a Katarzyna Nowak-Choux o zbawiennym wpływie snu. Polecamy kolejny wywiad z kreatywną Polką, Marią Ostrowską, kierującą pierwszą Polską Szkołą Muzyczną we Francji. W związku z tym, że wydawnictwo publikujące miesięcznik „Vector Polonii” zaprezentuje swoją ofertę na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wydawniczą. Październikowy Vector Polonii zrelacjonował wyścig Stefana Romeckiego a także finał European Rover Challenge. Galeria Roi Doré zaprasza na listopadową wystawę dzieł Beksińskiego oraz na trwającą do 31 października wystawę prac Witolda Januszewskiego, pt: „Co mi rzekła kora brzozowa”, a Ludwik Lewin wspomina Joannę Wierusz Kowalską.

Październikowy numer „Vectora Polonii” pomoże Państwu zorganizować czas wolny; wskazujemy ciekawe miejsca oraz interesujące wydarzenia. a Justyna Wojczynska zdradza przepis na sardynki po marokańsku, na które sezon powoli dobiega końca. Jak co miesiąc prezentujemy przegląd ważnych wydarzeń minionych, aktualności, spektakli, wystaw, filmów, lektur książkowych, wydarzeń muzycznych, a także kolejny odcinek powieści Cezarego Dobiesa, przepowiednie Wróżki Henry i poradę prawną mecenas Jolanty Boulboulle-Kaczorowskiej.

Zapraszamy do lektury – październikowy Vector Polonii będzie już niebawem dostępny w punktach dystrybucyjnych!

Komentarzy (0)

Tags:

Paryż: wernisaż wystawy poświęconej Witoldowi Januszewskiemu „Co mi rzekła kora brzozowa” w Galerii Roi Doré

Utworzono 11 września 2015 przez Luiza

plakat1Galeria Roi Doré zaprasza na wystawę poświęconą Witoldowi Januszewskiemu (1915 – 1981) z okazji setnej rocznicy urodzin artysty „Co mi rzekła kora brzozowa”, malarstwo i rysunek. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 17 września 2015 r. o godz. 18:00. Wystawa organizowana we współpracy z Ambasadą RP we Francji, Stowarzyszeniem Lez’arts interventions oraz Instytutem Polskim w Paryżu. Prace oglądać można w Galerii Roi Doré od od 18 września do 31 października 2015 r.

Witold Januszewski urodził się w 1915 roku w Grodnie (obecnie na Białorusi). W 1939 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a zaraz potem, w czasie inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę, został zmobilizowany. Po klęsce Polski, Januszewski opuścił kraj i wyruszył na długą tułaczkę po Europie w stanie wojny. W 1947 roku osiadł na stałe we Francji, gdzie pozostał aż do śmierci w 1981 roku. Do Polski, która cały czas była mu bardzo bliska i z którą był głęboko związany, nie udało mu się nigdy powrócić.

Witold Januszewski żył i pracował z dala od środowisk artystycznych, zarówno emigracyjnych jak i francuskich. Wypracował swój własny styl malarski, nawet w pozornie abstrakcyjnych obrazach można odnaleźć odniesienia do jego rozlicznych źródeł inspiracji, a także do jego własnej przeszłości, o czym świadczy m.in. tytułowy obraz wystawy „Co mi rzekła kora brzozowa”. Wystawa zorganizowana przez Galerię Roi Doré z okazji setnej rocznicy urodzin artysty prezentuje wybór jego prac z lat 1960-1970. To wyjątkowa okazja dla paryskiej publiczności, by podziwiać sztukę tego oryginalnego malarza i rysownika. Z okazji wystawy, wydawnictwo Éditions yot-art publikuje ilustrowany katalog poświęcony twórczości Januszewskiego.

Logo-RD-RVB1Galerie Roi Doré

6, rue Sainte Anastase
75003 Paris
Tél: + 33 1 42 78 54 42
galerie@roidore.com
www.roidore.com

wt. – pt: 12.00 -19.00, sobota: 13.00 – 20.00 
WSTĘP WOLNY

Komentarzy (0)

Tags:

Wrześniowy numer Vectora Polonii już niebawem w sprzedaży!

Utworzono 23 sierpnia 2015 przez Luiza

okładkaSzanowni Państwo,

Już za kilka dni oddamy w Państwa ręce kolejny – wrześniowy numer Vectora Polonii. Wracamy po wakacyjnej przerwie, z setkami pomysłów, mnóstwem tematów, którymi w nadchodzących miesiącach chcielibyśmy się z Państwem podzielić. Mamy nadzieję, że materiały, które przygotowaliśmy zainteresują Czytelników.

We wrześniowym numerze „Vectora Polonii”, w dziale POLONICA, znajdą Państwo tekst Aleksandry Stenki „Wielka i mała dyplomacja”. Jean-Claude Kociołek informuje, że przez chwilę Strasburg stał się stolicą harcerzy. W dziale FAHRENHEIT 451, Janusz Elis Kowalski prezentuje tekst pod tytułem „Według Snerga – Odsłona I”. Anna Garnys wybrała lektury książkowe dla dzieci i zabiera nas na spacer, podczas którego poznamy polskie akcenty ulic Paryża. Krystyna Mazurówna w niezwykle dowcipny sposób pisze o swoim „życiowym” ADHD, a Katarzyna Nowak-Choux o rozważnym i nierozważnym korzystaniu ze zdobyczy techniki. Polecamy także wywiad Anny Sobolewskiej z Markiem Wittbrotem. Tematem rozmowy jest postać księdza Józefa Sadzika, kapłana kultury polskiej w Paryżu.

Galeria Roi Doré zaprasza na wystawę Witolda Januszewskiego „Co mi rzekła kora brzozowa” oraz na trwającą do 12 września wystawę Skowron&Skowron, a Ludwik Lewin pisze o pewnym niezwykłym wykładzie wygłoszonym przez Jean-Claude’a Menou, który stanowił zapowiedź wspaniałej publikacji: „Le voyage-exil de Franz Liszt et Marie d’Agoult en Italie (1837-1839)”. Po wakacjach prezentujemy też nowy cykl: Kreatywna Polka we Francji, w którym prezentujemy sylwetki i wywiady z Polkami, które robią karierę we Francji.
Wrześniowy numer „Vectora Polonii” to także mnóstwo wydarzeń, które pomogą Państwu zorganizować czas wolny; wskazujemy ciekawe miejsca oraz interesujące wydarzenia. a Justyna Wojczynska zdradza przepis na muffiny z matchą i malinami. Jak co miesiąc prezentujemy przegląd ważnych wydarzeń minionych, aktualności, spektakli, wystaw, filmów, lektur książkowych, wydarzeń muzycznych, a także kolejny odcinek powieści Cezarego Dobiesa oraz przepowiednie Wróżki Henry i poradę prawną mecenas Jolanty Boulboulle-Kaczorowskiej.

Zapraszamy do lektury!

Komentarzy (0)środa, 1 kwietnia, 2020

 • Pogoda w Paryżu  Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


   
 • Kurs walut

 • Newsletter Vector Polonii

 • Partner: ASSOCIATION YOT-ART