Odrobina historii polskiej we Francji

Utworzono 08 lipca 2013 przez admin

villard de lans

Villard-de-Lans (fot. Parisdreux/ CC 3.0)

Villard-de-Lans – położone w samym środku Parku Regionalnego Verors górskie miasteczko, kryjące w sobie polską historię.

Historia ta sięga czasów okupacji. W październiku 1940 roku, z aprobatą lokalnego społeczeństwa, powstaje w Villard-de-Lans Liceum Polskie im. Cypriana Norwida. Odpowiedzialnym za polską oświatę we Francji jest wtedy Zygmunt Lubicz-Zaleski, wykładowca Instytutu Studiów Słowiańskich na Sorbonie. W utworzeniu Liceum pomaga mu Wacław Godlewski, lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Lille, który wybiera Villard-de-Lans na lokalizację polskiej szkoły.

Placówka zapewnia swoim uczniom bezpieczeństwo i „drugi dom”. Umożliwia młodym ludziom kontynuowanie nauki i zdanie matury, która uznawana byłaby także przez uczelnie francuskie. W okresie wojny Liceum Polskie jest jedyną polską wolną szkołą w Europie. Szkoła jest aktywna na tle kulturalnym, jak i militarnym.

W 2012 roku Fundacja Ośrodka KARTA we współpracy z Domem Spotkań z Historią, przy wsparciu Stowarzyszenia Byłych Uczniów Liceum im. Cypriana Norwida w Villard-de-Lans i dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała projekt „Polskie Liceum w Villard de Lans. Projekt historii mówionej”.

Projekt ten to niezwykle wartościowe nagrania, wspomnienia byłych uczniów, mieszkających we Francji. Składa się on z 15 relacji audio. Możemy dowiedzieć się z nich ciekawych rzeczy o życiu codziennym w Liceum Polskim – o nauczycielach, o młodzieńczych wybrykach, o trudnościach w nauce z powodu braku książek, a nawet o wyżywieniu. Dzięki tym zapisom dźwiękowym poznajemy dawne życie na emigracji, nie tylko w Villard-de-Lans, ale i w innych miastach francuskich.     

Redakcja VP

Komentowanie zablokowane.środa, 27 maja, 2020

  • Pogoda w Paryżu    Niestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!


     
  • Kurs walut

  • Newsletter Vector Polonii

  • Partner: ASSOCIATION YOT-ART